Firma Elite postanowiła wskrzesić ZX Spectrum i jakieś cztery lata temu rozpoczęła prace nad stworzeniem "repliki" legendarnego komputera. W tym celu wykorzystano egzemplarze tych komputerów zakupione za pośrednictwem serwisu eBay. Komputery te następnie zeskanowano w 3D i we współpracy z producentem klawiatur Ceratech oraz przy wsparciu "crowfundingu" w wysokości 63000 funtów brytyjskiej Elite Systems ma wydać "odtworzony" Sinclair ZX Spectrum.

Klawiatura do złudzenia przypomina oryginalny projekt sprzed ponad 30 lat, wizualnie różni się tylko umieszczonymi z tyłu portami i przełącznikami. Urządzenie łączy się bowiem z tabletem lub smartfonem przez Bluetooth, ma też wbudowany akumulator ładowany przez micro USB. Przełącznik "Layer" z tyłu pozwoli na zmianę funkcji klawiszy, w zależności od aktualnego sposobu użycia klawiatury (oprócz gier można ją też z powodzeniem wykorzystywać do pisania).

Według pomysłodawcy i założyciela Elite, Steve'a Wilcoxa, przywrócenie do życia ZX Spectrum ma na celu pokazanie, jakich doświadczeń dostarczały tworzone na nie gry. Te, które są dostępnie obecne na iOS czy na Androidzie nie oddają tych wrażeń, zostały bowiem stworzone z myślą o sterowani za pomocą klawiatury. Interfejs bezprzewodowej klawiatury może łączyć się także z urządzeniami mobilnymi i z TV. "Replikami" są też stare gry obsługiwane przez platformy Android i iOS. Producent zapewnia sterownik klawiatury, wydawanie "dźwięków" ZX Spectrum, darmowe gry i inne pliki do pobrania.

Urządzenie pojawi się w sprzedaży w tym roku, w cenie 99,99Ł.