Jak pisze portal Niebezpiecznik, podczas śledztwa dziennikarskiego dotyczącego Paula Le Roux, międzynarodowego handlarza bronią, gangstera i właściciela setek serwisów internetowych sprzedających leki na receptę obrało dość niespodziewany zwrot. Natrafiono na ślady, łączące aresztowanego i współpracującego z amerykańskimi służbami gangstera z programistą -- współtwórcą TrueCrypta. TrueCrypt to znanege, darmowe i szanowane oprogramowanie do szyfrowania dysków, którego deweloperzy kilka lat temu w tajemniczych okolicznościach porzucili projekt.

Paul Le Roux przyznawał się do autorstwa Truecrypt

O tym, że Paule Le Roux był jednym z twórców TrueCrypta wiedzą wszyscy, którzy zadali sobie trud przeczytania "copyrights" dołączonych do programu:

Portions of this software:
Copyright ? 2003-2012 TrueCrypt Developers Association. All Rights Reserved.
Copyright ? 1998-2000 Paul Le Roux. All Rights Reserved.
Copyright ? 1998-2008 Brian Gladman. All Rights Reserved.
Copyright ? 2002-2004 Mark Adler. All Rights Reserved.

This software as a whole:
Copyright ? 2012 TrueCrypt Developers Association. All rights reserved.

Wnioskując po powyższym, Le Roux oficjalnie porzucił projekt w 2000 roku. Ale jak się za chwilę dowiecie, miał kilka powodów, aby pozostać w ukryciu. Czy jednym z nich był dochodowy i niezwiązany bezpośrednio z kryptografią biznes? Czy pod nazwiskami któregoś z pozostałych developerów w późniejszych latach ukrywał się Le Roux? Wreszcie, czy TrueCrypt finansowany był pieniędzmi mafii?

Paul Le Roux: handlarz bronią i lekami/narkotykami

Le Roux został pojmany w brazylijskim supermarkecie pod koniec 2012 roku. Przez ponad 3 lata było o nim cicho, ale 2 marca 2016 po raz pierwszy od zatrzymania pojawił się publicznie. Został przesłuchany na sali sądowej, gdzie na pytanie o zawód odpowiedział:

"Przez wiele lat pracowałem jako programista"


Urodzony w Zimbabwe w wigilię 1972 roku, został oddany do adopcji i wychowany w Południowej Afryce, mieście Mashava, znanym z kopalni azbestu. Przez 43 lata Le Roux dorobił się australijskiego paszportu (oryginalny) i paszportu z Zimbabwe (podróbka) oraz dyplomatycznego paszportu Demokratycznej Republiki Konga (zapewne kupionego za łapówkę). Pierwszy komputer kupił za pieniądze zarobione dzięki myciu samochodu swojego ojca. W komputery wsiąkł totalnie. Był aspołeczny i w wieku 16 lat, w końcówce lat 80-tych, został aresztowany po raz pierwszy. Za sprzedaż ...pornografii w internecie.

Pełna treść artykułu dostępna jest na łamach portalu Niebezpiecznik.pl