Komputer do gier za 10 000 zł

Jak napisaliśmy na wstępie, budżet ten obecnie jest dość niewygodny. Postanowiliśmy zaproponować Wam konfigurację z procesorem Intel Core i7-13700KF wraz z kartą graficzną NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti. Dysk SSD Kingston KC3000 generacji czwartej na protokole NVMe jest najczęściej wybieranym dyskiem SSD nawet do zadań profesjonalnych - stosunek wydajności do ceny jest tutaj imponująco wysoki. Płyta główna Gigabyte Z790 bez problemu obsłuży procesory serii i9 - to tylko tak, jakbyście myśleli o modernziacji zestawu za jakiś czas. Co ważne, na chipsecie Z790 macie dodatkowo możliwość obniżenia napięcia procesora co przekłada się zawsze na znacznie niższy pobór prądu, a co za tym idzie również na niższe temperatury i cichszą pracę całego zestawu.

DDR4 vs DDR5

Czy warto dopłacać do pamieci DDR5? Sprawdziliśmy różnice pomiędzy pamięciami 2x8GB DDR4 3600 MHz oraz 2x16GB DDR5 6000 MHz i w naszych testach z wykluczeniem wąskiego gardła z strony karty graficznej różnice przez nas odnotowywane nie były wcale takie duże, choć trafiały się tytuły gier, w których korzyść z pamięci DDR5 była wyraźnie wyższa. Podkreślimy jeszcze raz - testy przeprowadzaliśmy z wykluczeniem wąskiego gardła z strony GPU i testowalismy na detalach niskich aby wykazać w jak największym stopniu faktyczne różnice wydajności. 

 

Wysokiej jakości podzespoły

Obudowa Fractal Design Meshify Lite 2 o bardzo dobrej jakości wykonania wraz z trzema zainstalowanymi wentylatorami zapewni optymalny obieg powietrza. Układ chłodzenia AiO w postaci Endorfy F280 możecie bez problemu zamontować na górze Meshify Lite 2. Zasilacz  ATX 3.0o mocy 850W, w postaci Pure Power 12 M 850Wbędzie tutaj w zupełności wystarczając, bo jak dobrze wiemy, moc taka jest w stanie zapewnić zasilanie nawet dla RTX 4090, choć zawsze lepiej w takim przypadku dorzucić coś mocniejszego. Wszystkie propozycje rozbudowy czy też oszczędności znajdziecie niżej.

 

W konfiguracji tej osczędności na poszczególnych podzespołach podawać nie bedziemy. Dlaczego? A dlatego, że w tej samej cenie możecie złożyć zestaw oparty nadal na pamięciach DDR4 ale za to z procesorem Intel Core i7-13700KF. Poza zmianą płyty głównej, pamięci RAM - reszta zestawu pozostaje bez zmian. Trzymamy się tutaj nadal chipseru Z790, który pozowli Wam na podkręcenie bądź na undervolting procesora Intel Core i7-13700KF. Bardzo dobra alternatywa dla osób, dla których inwestowanie w pamięci DDR5 jest nadal mało opłacalne, a i dla których dodatkowo wydajność procesora będzie miała znacznie większe znaczenie. 

Oszczędności:

Rozbudowa:

Konfiguracja na DDR5:

Peryferia do zestawu

Jeżeli nie posiadacie monitora do takiego zestawu, to sprawdźcie naszą ofertę i skupcie się na typowo gamingowych ekranach które wyposażone są w matryce VA bądź IPS z rodzielczością 2560x1440p bądź nawet 4K wraz wysokim odświeżaniem 144 Hz, które zapewnią Wam bardzo płynny obraz. Wybierając system operacyjny, nie ma nawet się co zastanawiać, i wybierajcie tutaj Windows 11 Home. W kategorii pereferii komputerowych znajdziecie również gamingowe myszki, klawiatury, słuchawki oraz inne urządzenia, które mogą być dla Was przydatne.