Assassin's Creed: Identity to przeznaczona na urządzenia mobilne z systemami iOS i Android, spin-offowa odsłona bestsellerowej serii gier akcji, wykreowanej i rozwijanej przez firmę Ubisoft od 2007 roku. W przeciwieństwie do pełnoprawnych części cyklu, tym razem mamy do czynienia ze swoistym miksem gry akcji i RPG, dystrybuowanym w popularnej formule free-to-play.

Akcja gry osadzona jest w epoce włoskiego renesansu, znanej graczom głównie za sprawą Assassin's Creed II i Assassin's Creed: Brotherhood. W grze obejmujemy kontrolę nad własnoręcznie wykreowanym asasynem, należącym do jednej czterej dostępnych klas, różniących się indywidualnymi zdolnościami oraz wykorzystywanym wyposażeniem. Co ważne, sporą część ekwipunku możemy stworzyć sami, gdyż w grze zaimplementowano także prosty i przyjazny system rzemiosła. Zabawa polega na wykonywaniu kolejnych misji fabularnych, reprezentujących jeden z kilkunastu typów zadań. Poszczególne misje generowane są losowo, co czyni z każdej kolejnej rozgrywki unikalną przygodę.

W porównaniu z dotychczas wydanymi mobilnymi odsłonami cyklu Assassin's Creed, będącymi z reguły prostymi grami platformowymi, mechanika rozgrywki w Identity zbliżona jest do pełnoprawnych części serii, znanych z "dużych" platform sprzętowych. Autorzy zadbali o pełne detali wirtualne modele renesansowych miast, po których poruszamy się wykorzystując typowy zestaw akrobatycznych umiejętności naszego asasyna. W wersji dostępnej na Androida zadbano także o dwa całkiem odmienne modele sterowania, dostosowane do oczekiwań różnych grup graczy. Kontrolę nad głównym bohaterem sprawujemy za pomocą typowego wirtualnego pada, lub na wzór klasycznych gier RPG - wskazując palcem cel ataku oraz kierunek poruszania się.