Wojskowe lasery są coraz bliżej. Firma Boeing zaprezentowała skuteczną broń tego typu, która mieści się na ciężarówce i działa także przy złej pogodzie.

Amerykańskie wojsko myśli o laserach nie od dziś i to nie tylko dlatego, że byłoby to efektowne. Broń laserowa jest bardziej precyzyjna i może być tania (wymaga tylko źródła energii). Dziennik Internautów wspominał już o montowaniu lasera na statku amerykańskiej marynarki, ale najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie ukazują niemały postęp.
Firma Boeing wczoraj pochwaliła się, że jej mobilne laserowe działo - HEL MD - dowiodło swojej dużej skuteczności w czasie testów na Florydzie, także przy gorszych warunkach pogodowych. HEL MD zniszczył lub unieszkodliwił 150 celów, takich jak pociski artyleryjskie i drony.

HEL MD to skrót od High Energy Laser Mobile Demonstrator. System składa się z 10-kilowatowego lasera umieszczonego na pojeździe wojskowym Oshkosh.

Do obsługi HEL MD potrzeba tylko dwóch ludzi. Pojazd jest wyposażony w baterie litowo-jonowe i generator prądu napędzany paliwem. Zachowuje zdolność bojową tak długo, dopóki ma paliwo. Istotną jego cechą jest mobilność wynikająca z umieszczenia na ciężarówce. Inżynierowie Boeinga przekonują też, że HEL MD śledzi cele z dużą dokładnością i jest stosunkowo prosty w użyciu.

Firma Boeing już planuje zainstalować na tym urządzeniu mocniejszy laser (50 lub 60 kilowatów).

Możecie obejrzeć HEL MD w akcji na filmie poniżej:


[Marcin Maj]