Akumulator, czyli słabe ogniwo notebooka

Jednym z najbardziej prozaicznych a zarazem najczęściej pojawiających się problemów podczas dłuższej eksploatacji laptopów jest akumulator. Nasi klienci bardzo często decydują się na wymianę baterii w swoim komputerze z powodu coraz krótszego czasu pracy ich aktualnych akumulatorów, bądź też ich całkowitemu uszkodzeniu. Nierzadko jednak problematyczną kwestię stanowi dobór odpowiedniego produktu, dlatego też w tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości związane z tematem wymiany baterii w laptopie.

Czy trzeba decydować się na oryginalne części, czy można myśleć nad zamiennikami? Czy można kupić baterię o większej pojemności tak, by laptop działał dłużej? Jak więc dobrać odpowiedni akumulator do swojego komputera? I wreszcie jak korzystać z laptopa tak, by maksymalnie wydłużyć życie naszego akumulatora? Na te pytania postaramy się Wam odpowiedzieć w tym tekście.

Najprostszym sposobem na poradzenie sobie z problemem zużytego akumulatora jest oczywiście jego wymiana. Rynek obfituje w baterie o różnych pojemnościach, produkowanych do praktycznie każdego dostępnego na rynku komputera. Problem pojawia się jednak w momencie, w którym z tak wielu dostępnych możliwości trzeba zdecydować się na jeden, konkretny model.

Akumulator Bateria Do Laptopa Lavio

Czy trzeba decydować się na oryginalne części, czy można myśleć nad zamiennikami?

Nietrudno domyślić się, że produkty oryginalne gwarantują najlepszą jakość i dopasowanie do komputera, jednak ich cena stanowi znaczący minus, zwłaszcza w przypadku kilkuletnich laptopów, w które nie opłaca się inwestować kilkuset złotych. Ciekawą alternatywę w tego rodzaju sytuacjach stanowią dobre, sprawdzone zamienniki. Oczywiście podczas wybierania zamienników należy postępować z rozwagą, nie kierując się tylko i wyłącznie najniższą ceną ale i opiniami na ich temat. Na naszej stronie internetowej znajdziecie dla przykładu baterie do laptopa Lavio, które w połączeniu z niską ceną gwarantują dobrą jakość. Objęte są one również gwarancją producenta.

Czy można kupić baterię o większej pojemności tak, by laptop działał dłużej?

Jak najbardziej. Na rynku dostępne są akumulatory o większej pojemności od tych, które montowane są fabrycznie. Pozwalają one na dłuższą pracę komputera bez podłączania do prądu. Zalety te jednak za każdym razem okupione są gabarytami - większa wydajność oznacza większe rozmiary oraz wagę, co może mieć wpływ na komfort codziennego użytkowania.

Bater Ogniwo Samsung

Jak więc dobrać odpowiedni akumulator do swojego komputera?

Najprostszym sposobem na dobranie odpowiednich parametrów nowej baterii jest porównanie jej z tą, która była zamontowana w komputerze przez producenta. Jej parametry określone będą na naklejce znamionowej. Jeśli nie macie dostępu do tych informacji, możecie kierować się listą kompatybilnych modeli w opisie produktów. Będzie to jednak spore utrudnienie i wydłuży to czas poszukiwań. Załóżmy więc, że możecie sprawdzić parametry fabrycznego akumulatora.

Zacznijcie od indywidualnego kodu baterii, który powinien zagwarantować fizyczne spasowanie z komputerem. Poszczególne akumulatory różnią się bowiem od siebie kształtem.

Kolejną wartością, na którą koniecznie należy zwrócić uwagę, jest napięcie. Najczęściej wynosi ono 10.8V/11.1V (są one zgodne) lub też 14.4V/14.8V. Wartości te nieodłącznie związane są z ilością ogniw obecnych w akumulatorze. Baterie o niższym napięciu wykorzystują 6 ogniw, te zaś o wyższym napięciu - 8 ogniw.

Laptop Battery Mult

Jak korzystać z laptopa tak, by maksymalnie wydłużyć życie naszego akumulatora?

Po zaopatrzeniu się w nowy akumulator warto też poświęcić uwagę tej kwestii. Pozwoli nam ona na dłuższe cieszenie się nowym nabytkiem a w przyszłości również może pomóc uniknąć powtórki problemów. Zasada jest prosta - im częściej będziecie używać baterii, tym mniej będzie ona narażona na utratę pojemności. Starajcie się wiec unikać nieustannej pracy ma podłączonym zasilaczu i podczas codziennego korzystania i pamiętajcie, aby wypiąć laptopa na jakiś czas. Ładowanie akumulatora bez potrzeby przyczynia się do jego nagrzewania, co odbija się na trwałości materiałów w nim wykorzystanych. Nie powinniście również dopuszczać do całkowitego rozładowania baterii w laptopie.

Uzbrojeni w tę wiedzę powinniście już bez większych problemów znaleźć baterie do laptopa oraz o nią odpowiedni dbać. Jeśli jednak mielibyście z czymś problem, zawsze możecie liczyć na naszą pomoc. Piszcie na pomoc@proline.pl, albo na Facebooku!