W ostatnich dniach branżowy światek obiegła informacje o tym, jakoby Sony miało zamiar wprowadzenia ulepszonej wersji konsoli PS4, nazywanej roboczo PlayStation 4.5, która byłaby w stanie wyświetlać obraz w rozdzielczości 4K. Co prawda firma nie ujawniła jeszcze konkretów dotyczących tego projektu, jednak wydaje się wysoce prawdopodobne, że faktycznie ulepszona wersja PS4 trafi w najbliższych miesiącach do sprzedaży. Co z tym fantem zamierza zrobić Microsoft? Ano nic. Z pewnością pomysł konkurentów nie przeszedł wobec giganta z Redmond obojętnie, aczkolwiek niedawno mikro-miękcy poinformowali ostatnio, że nie zamierzają wydać Xboxa One w ulepszonej wersji.

W przeciwieństwie do poprzedniczek najnowsza generacja konsol nie miała praktycznie żadnej przewagi nad komputerami stacjonarnymi, pojawiały się również znaczące problemy z wydajnością. Wśród ekspertów i zwykłych graczy pojawiała się w związku z tym popularna opinia, że PS4 i X1 nie będą miały przed sobą przeszłości tak długiej, jak poprzednie generacje urządzeń. Fakt wypuszczenia nowej wersji konsoli Sony idealnie wpisywałby się w tę teorię. Phil Spencer odpowiedzialny w Microsofcie za dział konsol i gier oświadczył jednakże w imieniu firmy, iż marka nie planuje przygotowania konkurencyjnego urządzenia.

Phil Spencer powiedział również, że firma chce aby numeracja ich konsol odpowiadała w miarodajny sposób różnicom technologicznym między nimi. Jeśli więc stworzą coś, co będzie wyraźnym krokiem do przodu, z pewnością będzie to po prostu Xbox Two, lub cokolwiek innego. Microsoft nie chce w tej materii żadnych półśrodków i uważa, że aktualne konsole radzą sobie na tyle dobrze, że nie wymagają tego typu poprawek.

Oświadczenie nie jest jednak do końca jednoznaczne i nie możemy być pewni jak faktycznie firma zareaguje na ruch konkurenta. Wydaje się mało prawdopodobne żeby ewentualna premiera PS4.5 nie spotkała się z żadnym odzewem konkurencji. Możliwe jednak, że Microsoft będzie po prostu starał się przekonać do siebie graczy w inny sposób. Może twórcy Xboxa pogodzili się z przewagą PlayStation 4, które w końcu od początku sprzedaży ma nad nimi sporą przewagę?