Zgodnie z przypuszczeniami dzisiejszej nocy przedstawiciele Nvidii pokazali światu pierwszych przedstawicieli najnowszej generacji kart graficznych opartych na architekturze Pascal. Mowa tu o kartach GTX 1080 oraz GTX 1070. Twórcy zapewniają, że następcy GTX 980 oraz GTX 970 zapewnią wyższą wydajność oraz energooszczędność.

Geforce Pascal Gtx One

GeForce GTX 1080 wykorzystuje procesor GP104-400-A1 oferującym aż 2560 rdzeni CUDA. Co ciekawe, procesor taktowany zegarem 2,1GHz podczas prezentacji osiągał tylko 67 stopni Celsjusza! Karta wyposażona jest w 8GB pamięci GDDR5X, które w sumie gwarantują przepustowość 320GB/s. Co najważniejsze, według Zielonych karta trafi do sprzedaży jeszcze w tym miesiącu a jej cena wynosić ma 599 dolarów. Edycja specjalna wyposażona w lepsze chodzenie i podzespoły do mocnego podkręcania o nazwie "Founders Edition" wyceniona została na 699 dolarów. Trzeba przyznać, że to propozycja nie do odrzucenia.

Pascal Gtx Four

GeForce GTX 1070 oferuje z kolei 2048 rdzeni CUDA i skierowany jest dla graczy chcących grać w najnowsze tytuły w wysokiej jakości, niekoniecznie uszczuplając przy tym swój portfel do granic możliwości. Karta ma więc kosztować około 379 dolarów. To dobra cena, biorąc pod uwagę fakt, że moduł jest w stanie zaoferować więcej niż aktualnie najbardziej zaawansowany GTX Titian X. Producent będzie też oferował kartę "Founders Edition" selekcjonowana z najlepszych komponentów, stworzono z myślą o miłośnikach podkręcania. Będzie ona dostępna wyłącznie poprzez stronę Nvidii w cenie 449 dolarów.

Pascal Gtx Two

Szykujcie się więc na kolejną rewolucję w świecie sprzętu gamingowego.