Microsoft będzie miał własny smart-zegarek, którego cechą ma być wydajna bateria. Najwyraźniej Satya Nadella nie chce ignorować nowego trendu.

Według najnowszych danych StatCountera w ciągu ostatnich 12 miesięcy aż o 67% wzrosło wykorzystywanie urządzeń mobilnych do przeglądania sieci. Niestety najczęściej używane są urządzenia z Androidem i iOS, a system Windows ma niecałe 2,5% udziałów w mobilnym przeglądaniu. Niewątpliwie jest w tym trochę winy Steve'a Ballmera, który dość późno dostrzegł możliwości tkwiące w smartfonach.

Smartwatch Microsoftu i różne platformy?


Obecny szef Microsoftu, Satya Nadella, raczej nie będzie chciał robić podobnych błędów. Dlatego nie powinno nas dziwić, że Microsoft nosi się z zamiarem stworzenia swojego smartwatcha. Informacje na ten temat podaje Forbes. Według jego źródeł zegarek Microsoftu ma być ujawniony w ciągu kilku tygodni. Urządzenie ma służyć m.in. do monitorowania pulsu użytkownika. Ma działać "na różnych platformach mobilnych" i będzie miało baterię umożliwiającą do dwóch dni normalnego użytkowania (zob. Forbes, Microsoft Plans To Launch A Wearable Device Within Weeks).

Pytanie brzmi, co w praktyce ma oznaczać smart-zegarek Microsoftu działający na różnych platformach. Czy jedną z tych platform będzie Android? Czy Microsoft podejmie próbę stworzenia całkiem nowatorskiego oprogramowania, czy może zaprezentowany niedawno Windows 10 będzie nawet systemem dla zegarków?

Różne doświadczenia Microsoftu


Microsoft z pewnością dysponuje doświadczeniem, które pozwoliłoby firmie stworzyć ciekawy smartwatch. Mogłoby przy okazji powstać oryginalne oprogramowanie. Czy pamiętacie urządzenia KIN? W roku 2010 Microsoft pokazał bardzo lekkie smartfony z funkcjami społecznościowymi, powiązane z usługą chmurową, nastawione na łatwe i szybkie udostępnianie treści oraz rozrywkę. Nieraz już można było spotkać się z opiniami, że oprogramowanie KIN mogłoby w jakiś sposób nadawać się do smart-zegarków.

Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że KIN to był wymysł epoki Ballmera. Satya Nadella myśli inaczej, a raczej ostatni,e co przyszłoby mu do głowy, to wskrzeszanie niewypału.

W ramach ciekawostki warto przypomnieć, że Microsoft już dawno, dawno temu przymierzał się do inteligentnych zegarków. Urządzenia miały wykorzystywać technologię SPOT, stworzoną z myślą o różnych urządzeniach codziennego użytku. Pierwsze inteligentne zegarki Microsoft pokazywał 11 lat temu (sic!) na targach CES w Las Vegas.

Cóż... Microsoft również jako jeden z pierwszych pokazywał przenośne urządzenia dotykowe, ale zabrakło "tego czegoś", co przekształciło te urządzenia w produkty. Możliwe, że pomysły Microsoftu były kiedyś zbyt futurystyczne. Dzisiaj jest na rynku miejsce dla inteligentnych zegarków.

[Marcin Maj]