Serwis Slashgear raportuje, powołując się na anonimowych informatorów, że Microsoft zamierza zaprezentować Surface Pro 4 jeszcze w tym miesiącu - w okolicy połowy maja. Jeśli to prawda, to nowy tablet zostanie pokazany w mniej więcej rok po premierze Surface'a Pro 3, którego możliwości prezentowano 20 maja 2014 roku.

Surface Pro 4 ma mieć ten sam ekran ClearType o przekątnej 12 cali o rozdzielczości 2160 x 1440 pikseli, który ma zeszłoroczny tablet. Sercem urządzenia ma być jeden z procesorów Intel Core 5. generacji (Broadwell). Nie będzie to Intel Core M, a mimo to tablet ma być pozbawiony wentylatorów. Otwory odpowietrzające mają być mniejsze niż w Surface Pro 3, a sama konstrukcja ma być cieńsza. Niemniej, kompatybilność z akcesoriami dla zeszłorocznego Surface'a ma być zachowana.

Pełna specyfikacja techniczna nie jest znana, ale spodziewamy się wielu innych pomniejszych udoskonaleń, w tym szybszej pamięci RAM czy lepszych dysków SSD. Jest bardzo możliwe, że Surface Pro 4 doczeka się udoskonalonego rysika Surface Pen, gdyż Microsoft niedawno przejął technologie dla tego akcesorium od firmy N-trig.

Warto dodać, że Microsoft zaczął zarabiać na tabletach dopiero po premierze Surface'a Pro 3. Wcześniejsze modele przynosiły firmie tylko straty. Natomiast ostatni Surface Pro zaczął generować (od 3 kwartału 2014 roku) zysk.