Rosnące globalne temperatury niszczą lodowce planety, rzeki fizycznie zmieniają swój bieg.

Rzeka

,,Piractwo rzeczne'' grozi pozostawieniem społeczności i naturalnych ekosystemów bez źródeł wody, na których mieszkają. Chociaż oczekuje się, że większość przypadków piractwa rzecznego będzie łagodna, rzeczywistość jest niestety inna. Nowe badania opublikowane w czasopiśmie Gemorphology mogą spowodować poważne szkody dla i tak już wrażliwych ekosystemów Alaski i pozbawić ludność dostępu do wody.


Pierwszy współczesny przypadek piractwa rzecznego miał miejsce w 2016 roku, kiedy lodowiec Kaskawulsh (największy w Kanadzie) stopił się tak szybko, że rzeka, którą zasilał, zmieniła swój bieg o tysiące mil od swojego pierwotnego punktu końcowego na Morzu Beringa. Wraz z pogarszaniem się zmian klimatycznych, piractwo rzeczne również będzie się zaostrzać.

Lodowiec
(Lodowiec Kaskawulsh)
Rzeka
(Rzeka Slims o długości 19 km, w południowo-zachodniej części kanadyjskiego Jukonu, która w przeszłości wypływała z lodowca Kaskawulsh i wpadała do jeziora Kluane. w maju 2016 roku kanion powstały w języku lodowca skierował wody roztopowe do rzeki Alsek, powodując między 26 i 29 maja wyschnięcie rzeki Slims.)
Generalnie lodowce na całym świecie cofają się. To wzmocnione odosobnienie, które widzimy teraz, wiemy jednoznacznie, że jest to spowodowane zmianami klimatycznymi
- powiedział geolog z University of Calgary, Dan Shugar. Teraz geolodzy z National Park Service stojący za nowym artykułem przewidują, że rzeka Alaska zasilana zanikającym lodowcem Grand Plateau, spędzi kilka następnych dziesięcioleci dryfując wiele kilometrów od kursu, pozostawiając lokalne społeczności bez wody, które na niej polegają.

Ludzie muszą się bardzo zaangażować, zmienić swoje plany i oczekiwania aby dostosować się do mieszkania w obszarze, w którym już nie będzie rzeki.

Lodowiec
(Lodowiec Plateau Rosa)