Dyski twarde obecnie spotkać można jedynie w trzech formatach: 3,5 cala, 2,5 cala oraz 1,8 cala. Niegdyś popularne były dyski w formacie 5,25 cala, ale po zastąpieniu ich nowymi rozmiarami, odeszły do lamusa i historii komputeryzacji.

Firma Seagate Technology na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku była wśród pionierów rynku dysków w formacie 5,25 cala. Fizycznie większe dyski twarde mogą przechowywać więcej danych w tej samej przestrzeni co mniejsze, ale należy pamiętać o tym, że dyski w formacie 5,25 cala będą pobierać więcej mocy niż ich mniejsi, 3,5-calowi bracia. Ponadto większe nośniki wytwarzają więcej wibracji i potencjalnie mogą mocniej się grzać. Niemniej jednak możliwość zapisu nawet 3 TB na pojedyńczym talerzu jest kusząca, nawet jakby się to miało odbyć kosztem wydajności.

Dyski 5.25" miałyby być wykorzystywane w centrach danych, które na chwilę obecną nie są przystosowane do używania dysków takiego rozmiaru i wiązałoby się to z koniecznością większych inwestycji, możliwe jest użycie jakiegoś pośredniego rozmiaru, czyli 4,5 - 5 cala, gdyż byłaby to mniej więcej dwukrotność szerokości popularnych dysków 2,5'', co ułatwiałoby wdrożenie tego standardu. Oczywiście jest to jedno z kilku możliwych rozwiązań, gdyż rozpatrywane są także i rozwiązania hybrydowe wykorzystujące SSD.