Dziś światło dzienne ujrzała pierwsza karta oparta o układ Vega od AMD. Tym samym firma zapowiedziała wprowadzenie na rynek rodziny Radeon Instinct. Konstrukcje przeznaczone będą do profesjonalnego zastosowania.

Na chwilę przed konferencją poświęconą procesorom Zen obóz czerwonych postanowił pochwalić się nowymi akceleratorami opracowanymi z myślą o uczeniu maszynowym. Nowe karty graficzne konkurować będą bezpośrednio z układami Tesla od Nvidii.

AMD odkryło karty powiązane z trzema układami. Powyżej mowa o karcie Radeon Instinct MI25. Nazwa nie jest przypadkowa, ponieważ moc obliczeniowa urządzenia wynosić będzie własnie 25 TFLOPS - z pewnością to imponujący i godny pogratulowania wynik. TDP tego serwerowego potwora wynosić będzie 300 W. Twórcy nie podali niestety informacji dotyczących typu oraz wydajności pamięci, przypuszczamy jednak, że wybór padł na kości HBM2.

Kolejnym układem w nowym portfolio firmy będą karty MI6 oraz MI8, z których pierwsza wykorzystywać będzie chip Polaris 10, oferując przy tym wydajność na poziomie 5,7 TFLOPS przy 150 W TDP. W urządzeniu wykorzystane będą pamięci GDDR5 o przepustowości 224 GB/s.

Ostatni model natomiast będzie się charakteryzował TDP w wysokości 175 W, mocy obliczeniowej równej 8,2 TFLOPS oraz kośćmi pamięci HBM z przepustowością 512 GB/s.

Wszystkie układy mają pojawić się w sprzedaży w pierwszej połowie nadchodzącego roku.