Trudno sobie wyobrazić, żeby na pytanie o najpopularniejszy system operacyjny na świecie odpowiedzieć nazwą inną, niż "Windows". Możliwe jednak, że wkrótce oprogramowanie giganta z Redmond rzeczywiście utraci swoją długoletnią pozycję na rynku na korzyść... Androida! Wnioski takie można wysunąć choćby na podstawie najnowszych analiz wykonanych przez firmę StatCounter. Specjaliści w oparciu o dane statystyczne przewidują, że Okienka ustąpią z pierwszego miejsca na podium jeszcze w tym roku.

Jak widać na powyższym wykresie, popularność systemu Windows na przestrzeni ostatnich pięciu lat to równia pochyła. Wyniki Androida to z kolei niemal ich lustrzane odbicie. System Google'a zaskarbia sobie sympatię coraz większej ilości posiadaczy smartfonów, tabletów, laptopów czy nawet komputerów stacjonarnych! Utrata tego ostatniego bastionu będzie dla Microsoftu ostatnim gwoździem do trumny.

Spadek popularności systemu z Redmond swoje źródło ma przede wszystkim w coraz mniejszą sprzedażą komputerów. O wiele większym zainteresowaniem cieszą się obecnie urządzenia przenośne, które nie dość, że towarzyszą nam praktycznie przez cały dzień, zwykły być wymieniane średnio co rok. Komputery służą nam natomiast przez kilka lat, a korzystamy z nich coraz mniej. Windows jest oczywiście obecny również na innych urządzeniach, ale nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że na rynku smartfonów i tabletów platforma nie radzi sobie najlepiej...