Obecnie układy graficzne dla iPhone'ów i iPadów pochodzą od firmy Imagination Technologies. Co prawda, Apple czasami je modyfikuje na własne potrzeby, ale nadal nie jest to w pełni autorskie rozwiązanie.

Serwis Fudzilla raportuje, że Apple może chcieć uniezależnić się od Imagination Technologies i przygotowuje własny układ graficzny. Podobno prace nad nim trwają już od kilku lat. Niestety, jakiekolwiek szczegóły związane z tym przedsięwzięciem nie są znane. Fudzilla dodaje, że nie powinniśmy jednak spodziewać się autorskiego GPU od Apple w najbliższym czasie. Prace nad nim mogą potrwać jeszcze kilka lat.

Dla porównania, w procesorach AX Apple stosuje od lat własne rdzenie, które bazują na mikroarchitekturze ARM w ramach licencji od Brytyjczyków. W przypadku najnowszych procesorów jest to architektura Twister - kompatybilna z ARMv8.

Co ciekawe, nad własnym układem graficznym dla urządzeń mobilnych pracuje także Samsung. Niemniej, Fudzilla dodaje, że Koreańczycy są w podobnej sytuacji co Apple, a więc nie mają jeszcze czym się pochwalić. Co nie zmienia faktu, że Samsung może być szybszy.