Google i Apple mają znakomitą większość na rynku smartfonów. Oba koncerny wspólnie posiadały aż 96% udziałów na rynku (Google 81,5%, Apple 14,8%). Wśród pozostałych firm znalazł się Microsoft z 2,7% i BlackBerry z 0,4%.

Jak wynika z najnowszego raportu za czwarty kwartał poprzedniego roku, opublikowanego przez firmę analityczną Strategy Analytics, Apple wraz ze swoim smartfonowym systemem iOS jest odpowiedzialne za aż 88.7% (18.8 mld USD) zysków operacyjnych generowanych w tym segmencie - warto tu odnotować przeszło 18% wzrost w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku.

Koncern z Cupertino przy niecałych 15% na rynku zbiera 90% zysków. Apple zarabia nie tylko na samych smartfonach, ale również na aplikacjach oferowanych na iOS. Dominacja Google to zasługa przede wszystkim tanich smartfonów z Androidem, bardzo chętnie kupowanych w krajach rozwijających się. Najtańsze modele dostępne są już za 50 dolarów, więc sprzedają się świetnie.

Natomiast w 2014 r. Windows Phone działał na 34,9 milionach smartfonów, co stanowi zaledwie 2,7% rynku i jest to jednocześnie wynik gorszy o 0,6 punktu procentowego od uzyskanego rok wcześniej. Na dalszych miejscach klasyfikacji popularności mobilnych systemów operacyjnych znalazł się BlackBerry oraz szeroko pojęte Inne, które podzieliły między sobą pozostały 1% smartfonów.