Google opublikował najnowsze, kwietniowe statystyki dotyczące dystrybucji poszczególnych wersji systemu Android. Najnowsza wersja - Lollipop - uzyskała prawie dwukrotnie wyższy wynik niż przed miesiącem.

Z danych zebranych pomiędzy 28 kwietnia a 4 maja wynika bowiem, że już 9.7% użytkowników mobilnego systemu operacyjnego Google pracuje na jego najnowszej wersji, czyli "Lizaku". Obecnie wydanie 5.x pod względem popularności zajmuje trzecie miejsce spośród wszystkich oferowanych przez Google wersji Androida, a na większej liczbie urządzeń przenośnych zainstalowany jest jedynie KitKat (39,8%) oraz Jelly Bean (39,2%). Co ciekawe, sporo osób wciąż używa mocno już przestarzałego systemu Gingerbread. Według badań odpowiada on za pracę około 5,7% smartfonów i tabletów z OS Mountain View.

Android Jelly Bean i różne jego wersje (4.1-4.3) uzyskały w kwietniu słabsze wyniki niż miesiąc wcześniej. Straty te wyniosły od 0.1% do 0.9%. Sukcesywne spadki sprawiają, że obecnie Jelly Bean może się pochwalić obecnością na około 40-procentach wszystkich urządzeń z Androidem.
Lollipop ma problemy z odpowiednim zarządzaniem pamięcią RAM, przez co nastręcza posiadaczom działających na nim urządzeń sporych kłopotów. Oprogramowanie nie tylko mocno obciąża dostępną pamięć, ale także samoczynnie zamyka otwarte wcześniej aplikacje i wymusza przeładowanie ekranu domowego. Warto jednak zaznaczyć że firma niedawno rozpoczęła dystrybucję wersji 5.1.1 i miejmy nadzieję, że naprawi ona wspomniane wcześniej błędy.