Od pewnego czasu po sieci krążyły pogłoski o połączeniu w jeden produkt dwóch systemów operacyjnych rozwijanych przez Google. Mowa tu oczywiście o Androidzie, będącym liderem rynku urządzeń przenośnych, oraz ChromeOS. Nastroje podsyciła sama firma Google, umożliwiając niedawno uruchamianie aplikacji Androida na ChromeOS.

Hiroshi Lockheimer, pełniący w firmie z Mountain View funkcję wicedyrektora, stanowczo zaprzeczył jednak takiej możliwości podczas konferencji All About Android. Lockheimer podkreślił, że obie platformy w przyszłości pozostaną niezależnymi systemami a firma nie widzi sensu w tworzenie ich hybrydy. Hiroshi zauważa, że jedną z głównych przyczyn tej strategii jest fakt, że oba oprogramowania kierowane są do różnych grup docelowych.

Lockheimer przypomniał, że Android został stworzony z myślą o smartfonach i urządzeniach przenośnych, trafiając przy okazji do urządzeń takich jak telewizory czy komputery pokładowe samochodów osobowych. ChromeOS rozwijany jest natomiast od początku jako system dla komputerów osobistych. Potężne różnice występują również w przypadku częstotliwości aktualizacji systemów. Wprowadzanie łatek do Androida uzależnione jest bowiem w znacznej mierze od decyzji producentów urządzeń pracujących pod jego kontrolą, natomiast bezpośrednim opiekunem ChromeOS-a jest Google, co skutkuje o wiele częstszym wydawaniem łatek.

Lockheimer podkreśla, że Google nie ma interesu w tworzeniu z tych dwóch systemów jednego produktu, gdyż każdy z osobna stanowi udane rozwiązanie w takim przeznaczeniu, jakie znamy do tej pory. Firma nie wyklucza natomiast pewnej wymiany funkcjonalności pomiędzy nimi, takich jak właśnie wyżej wspomniana obsługa aplikacji Androida w ChromeOS.