Deweloperzy tworzący aplikacje dla Androida czy iOS będą mogli łatwiej udostępnić je użytkownikom Windows - ogłosił Microsoft przy okazji konferencji Build. To znacznie rozszerza pojęcie tego, jak Microsoft rozumie tzw. uniwersalne aplikacje.

Wczoraj rozpoczęła się konferencja Bulid organizowana przez Microsoft. Jeszcze przed jej rozpoczęciem plotkowano o tym, że Microsoft może udostępnić możliwość uruchamiania aplikacji z Androida na Windowsie 10. Nie po raz pierwszy o czymś takim plotkowano i już wcześniej wiedzieliśmy, że Microsoft poważnie się nad tym zastanawiał. Wreszcie plotki się potwierdziły.

Aplikacje z Androida i iOS na Windows 10


Wraz z Windowsem 10 firma Microsoft chce promować ideę tzw. uniwersalnej platformy aplikacji (Universal Windows Platform). Chodzi o to, by deweloperzy mogli tworzyć aplikacje działające na różnych urządzeniach z Windows 10, niezależnie od ich kształtu czy wielkości.

Wczoraj Microsoft dodatkowo ogłosił, że udostępni narzędzia dla programistów umożliwiających wykorzystanie wytworzonego już kodu w celu zintegrowania go z Universal Windows Platform i udostępnienia aplikacji przez Windows Store. Dla niektórych deweloperów może to oznaczać dotarcie do milionów nowych klientów.

Udostępnione narzędzia dla deweloperów pozwolą na wykorzystanie kodu stron internetowych, a także kodu stworzonego z myślą o Win32, Androidzie (Java i C++) oraz iOS (Objective C).

Nie tylko przeniesienie, ale integracja


Przedstawiciel Microsoftu Terry Myerson udzielił dodatkowych wyjaśnień serwisowi The Verge. Proces przenoszenia aplikacji na Windows 10 nie będzie tak prosty jak kliknięcie kilku przycisków. Należałoby raczej powiedzieć, że przeniesienie aplikacji będzie możliwe bez dokonywania wielu zmian. Microsoft chce jednak czegoś więcej. Firmie zależałoby na korzystaniu przez deweloperów z dodatkowych funkcji jakie będzie dawał Windows 10. Aplikacje będzie można zintegrować np. z asystentem Cortana albo z Xbox Live czy kafelkami (a może nawet z hologramami). Ostatecznie więc aplikacje przeniesione na Windows 10 mogą mieć funkcje, jakich nie mają na Androidzie czy iOS.

Jak wspomniano, Microsoft chce umożliwić także stronom internetowym zintegrowanie się z uniwersalną platformą aplikacji. W ten sposób operatorzy stron będą mogli zaistnieć w sklepach z aplikacjami. Nie będzie to może rozwiązanie tak dobre jak stworzenie natywnej aplikacji, niemniej znów będzie to rozszerzać katalog treści dostępnych w Windows Store. W dużym uproszeniu można powiedzieć, że Microsoft staje w kolejce po wszystko, co tylko ludzie zrobią z myślą o użytkownikach urządzeń mobilnych.

Microsoft od wielu lat obiecywał wizję "jednego Windowsa". Ta wizja mimo zapowiedzi nie była realizowana, a chwilami Microsoft nawet się od niej oddalał. Gdy czytamy o Windowsie 10, realizacja tej idei wydaje się bliska jak nigdy. Wygląda to naprawdę obiecująco.

Na konferencji Build zaprezentowano także ciekawe nowości dotyczące HoloLens.

[Marcin Maj]