Netia rozwija usługi Data Center oraz Cloud na własnych zasobach. Kilka tygodni temu została uruchomiona platforma usługowa Netia Compute, czyli oferta w formule IaaS (infrastruktura jako usługa), a w pierwszym półroczu 2016 r. zakończy się inwestycja w rozbudowę własnego Data Center.

Już w tej chwili Netia udostępnia środowisko w chmurze, którym można zarządzać za pośrednictwem sieci internet, ale również sieci VPN. Usługi chmurowe w połączeniu z siecią światłowodową Netii stają się kompletnym rozwiązaniem, dzięki któremu systemy IT i aplikacje klienta mogą działać w sposób nieprzerwany i kompleksowy, bez odczuwalnej zmiany jakości pracy.

- Wprowadzenie do oferty usługi Netia Compute oraz inwestycja w Data Center jest dla Netii bardzo istotnym krokiem w obszarze usług ICT. Elastyczne podejście do klienta pozwala nam dostarczać nie tylko standardowe produkty, ale również zaproponować naszym klientom rozwiązania kompleksowe i dostosowane do ich potrzeb - powiedział Cezary Chałupa, Członek Zarządu Netii - Unit B2B.

Usługa zlokalizowana jest na terenie Polski, a największy w Polsce zasięg sieci światłowodowej Netii gwarantuje szybki dostęp do aplikacji.

- Usługa Netia Compute to dopiero początek na przyjętej mapie rozwoju usług chmurowych w Netii. Stanowi doskonałą bazę do zaoferowania rozwiązań hybrydowych, umożliwiających stopniowe przenoszenie zasobów firmy do chmury - powiedział Paweł Pytlakowski, Dyrektor Projektu Cloud w Netii.

Sposób wykorzystania usługi jest nieograniczony i zależy od potrzeb klienta. Netia Compute umożliwia klientowi wykorzystanie infrastruktury jako m.in. platformy produkcyjnej, środowiska dla aplikacji biznesowych, środowiska back-office, utrzymania aplikacji wspierających pracę biurową, czy platformy testowej i deweloperskiej. Wszystko dostępne od ręki, bez konieczności czekania na rozwiązanie sprzętowe.

Dzięki usłudze Netia Compute klient płaci realnie za coś, czego używa - pojemność, pamięć, a nie za fizyczny sprzęt, który nie jest wykorzystywany w 100% i wymaga zapewnienia odpowiedniego środowiska.

[Łukasz Szewczyk]