Firma AMD już niebawem pokaże swój najnowszy model akceleratora o nazwie kodowej Gemini, który będzie wyposażony w dwa rdzenie Fiji XT. Te są pojedynczo stosowane w kartach Radeon R9 Fury X. Nowość ma zastąpić flagowca AMD, czyli Radeona R9 295X2.

Nowość obecnie określa się jako R9 Fury X2, ale jego nazwa ostatecznie może być inna. Dwuprocesorowa karta była już w czerwcu pokazana przez Lisę Su, czyli szefową AMD. Zaprezentowano laminat bez systemu chłodzenia. Jej specyfikacja nadal pozostaje nieznana. Według najnowszych danych projekt Gemini jest już gotowy do debiutu rynkowego, bowiem Johann Andresson z DICE, pokazał na Twitterze zdjęcie, które wskazuje, że posiada on dwuprocesorową kartę AMD Gemini. Niestety testowy sampel przeciekał - a dokładnie jego system chłodzenia cieczą.

Z ostatnich doniesień wynika, że Gemini to dwa pełne procesory AMD Fiji XT. Każdy z nich posiada 4 GB pamięci RAM typu HBM. Procesory grafiki mają pracować z częstotliwością 1 GHz, a układy pamięci RAM typu HBM z częstotliwością 500 MHz. AMD celuje w 80% wzrost wydajności w rozdzielczościach 4K i 1440p w grach w porównaniu do pojedynczego Fiji XT. Dla karty Radeon R9 Fury X2 nie będzie już sterowników pod system 32-bit.