Greg Wyler's z firmy OneWeb i Elon Musk's ze SpaceX zgodnie potwierdzają, że w przeciągu trzech lat umieszczą na orbicie setki, a później tysiące satelitów przeznaczonych do komunikacji i transmisji dużej ilości danych.

Głównym inwestorem SpaceX jest Google, które dofinansowało spółkę kapitałem w wysokości 1 miliarda dolarów. Natomiast OneWeb pozyskała dotychczas 500 milionów dolarów od takich firm jak Airbus, Bharti Enterprises, Hughes Network Systems, Intelsat, Coca-Cola and Totalplay.

Projekt OneWeb zakłada uruchomienie łącznie 900 satelitów telekomunikacyjnych. 648 z nich zostanie umieszczonych na orbicie, natomiast pozostałe będą służyć jako satelity zapasowe. Plan wyniesienia satelitów zakłada wykonanie łącznie 65 misji, w tym 39 realizowanych przez Virgin Galactic, a także 21 przez europejskie Arianspace, używające rosyjskich rakiet Sojuz.

Firma SpaceX, należąca do Elona Muska, planuje wystrzelić na orbitę 4000 satelitów, które dostarczałyby na powierzchnię Ziemi internet. Sam Elon Musk powiedział, że to ambitny plan na miarę "stworzenia na nowo internetu w kosmosie".

Dystrybucją usług w Polsce jest zainteresowany operator łączy satelitarnych TS2 z Warszawy. Prezes firmy Marcin Frąckiewicz potwierdza, że prowadzi już rozmowy z operatorami na temat sprzedaży usług w wybranych regionach Afryki i na terenie Unii Europejskiej.

[Łukasz Szewczyk]