Seagate, jeden z największych producentów zewnętrznych magazynów danych, ogłosił plany, które przewidują wycofanie z oferty wszystkich urządzeń wykorzystujących standard Thunderbolt. Marka LaCie należąca do Seagate'a ma tu być wyjątkiem i zachowa w swojej ofercie sprzęt z interfejsem Thunderbolt.

Standard Thunderbolt został w wersji finalnej zaprezentowany w lutym 2011 roku. Powstał on przy współpracy firm Intel i Apple. W pierwszym wydaniu oznaczonym jako 1 pozwala on na transmisję danych prędkością do 10 Gb/s. Wersja 2 umożliwiła podwojenie tej szybkości.

W efekcie pojawienie się interfejsu USB 3.1, zwłaszcza za sprawą obustronnego złącza oraz prędkości transferu danych na poziomie 10 Gb/s, Thunderbolt powoli staje się techniką niszową. Polityka Seagate kieruje się wyraźnie ku powszechnym urządzeniom ze standardem USB 3.1, jednak nie chcąc całkowicie porzucać rynku związanego z Thunderboltem, pozostawia gamę produktów wspomnianej już firmy LaCie. Produkty tej firmy są jednak droższe, a interfejs Thunderbolt skierowany jest w tym momencie głównie do użytkowników Apple Mac, gdzie jest on częściej stosowany.

Ceny urządzeń z Thunderboltem podbijają koszty licencji na kontrolery produkowane przez Intela. To właśnie między innymi koszty sprawiają, że interfejs ten nie zdołał do tej pory osiągnąć dużej popularności.