Według nieoficjalnych źródeł, Google zamyka transakcję zakupu portalu Twitch, który służy do transmitowania gier na żywo. Podobno wartość serwisu została wyceniona na miliard dolarów i właśnie za taką kwotę amerykański gigant odkupił witrynę. Zarówno przedstawiciele Twitcha jak i Google odmówili komentarza w tej sprawie. Pogłoski o tym, że serwis niedługo stanie się własnością koncernu pojawiły się już jakiś czas temu. Podobno, obydwie strony mają podać oficjalne komunikaty we wrześniu podczas GamesBeat 2014. Wtedy też prawdopodobnie zostanie potwierdzony zakup Twitcha.

Google, które w posiadaniu ma m.in. YouTube być może będzie chciało stworzyć jedną platformę do streamowania i odtwarzania filmów. Czyli mówiąc po prostu - Twitch stanie się częścią YouTube. Google zrobiło podobny manewr w 2006 roku, kiedy to gigant przejął YT za kwotę 1,65 mld dolarów. Wtedy połączono serwisy Google Video z YouTube. Co prawda, pierwszy nadal jest dostępny, ale to portal widmo. Niby działa, a jednak go nie ma.

YouTube odwiedza średnio ponad miliard osób na świecie. W miesiąc przesyłanych jest tam przeszło sześć miliardów godzin filmów.

Twitch, który swoją siedzibę ma w San Francisco pozwala na streamowanie gier z platform PC, Xbox One czy PlayStation 4. Został założony w 2011 roku przez Justina Kana i Emmetta Sheara, współzałożycieli justin.tv. Portal zdobył swą popularność dzięki np. czatowi na żywo. Wtedy oglądający mógł napisać do gracza, aby wykonał określony ruch w grze. Pozycję na rynku Twitch zdobył także dzięki swej prostocie i łatwości w obsłudze. Według firmy analitycznej Sandvine, Twitch w marcu tego roku wygenerował 1,35 procent całego ruchu w Internecie.

Na stronie aktywnie udziela się przeszło 50 milionów użytkowników, z czego ponad 1.1 miliona aktywnie streamuje gry. Aby porównać skalę sukcesu, przypomnijmy, że w 2011 roku Twitch miał "tylko" 3.2 milionów aktywnych graczy. Portal ma także zawarte układy partnerskie z CBS Interactive's GameSpot, Joystiq i Destructoid, czyli jednymi z największych stron o grach komputerowych. Jako ciekawostka dodam także, że na Twitchu w ciągu miesiąca użytkownicy oglądają ponad 13 miliardów minut filmów.

Najprawdopodobniej już niedługo zostanie oficjalnie potwierdzone, że Twitch dołączył do Google'a.