Po przejęciu Plusa, Grupa Cyfrowy Polsat może dążyć do wzmocnienia swojej pozycji na rynku telefonii stacjonarnej. Analitycy Domu Maklerskiego PKO BP przypuszczają, że w ciągu najbliższych lat Cyfrowy Polsat może przejąć akcje Netii.

Na początku sierpnia spółka Vectra poinformowała, że nie kupi akcji Netii w wezwaniu. Jak napisano w komunikacie, warunek zastrzeżony w wezwaniu na sprzedaż 33% akcji Netii ogłoszonym przez Vectrę nie został spełniony, w związku z czym spółka podjęła decyzję o nienabywaniu akcji giełdowego telekomu. Vectra zapewnia jednak, że jest otwarta na inne okazje inwestycyjne i ewentualne propozycje, które mogą pojawić się w przyszłości.

Jednak analitycy Domu Maklerskiego PKO BP w opublikowanym raporcie sugerują, że w ciągu najbliższych lat możemy być świadkami ciekawej konsolidacji na rynku telekomunikacyjno-medialnym.

Ostatnie zmiany w akcjonariacie Netii mogą okazać się kolejnym krokiem w kierunku konsolidacji polskiego rynku telekomunikacyjnego. Spółki powiązane ze Zbigniewem Jakubasem posiadają już 23 proc. akcji Netii, a po ostatnich publicznych deklaracjach Mennicy, spółki z udziałem większościowym inwestora, można sądzić, że to nie koniec zakupów. (...) Sądzimy także, że w przyszłości Zbigniew Jakubas może być zainteresowany sprzedażą swojego pakietu akcji inwestorowi branżowemu. W sposób naturalny nasuwa się skojarzenie z Polkomtelem, który poprzez przejęcie Netii mógłby wzmocnić się w segmencie stacjonarnym i rozwijać na bazie Netii usługi na sieci światłowodowej ETTH. Do takiej transakcji mogłoby dojść w ciągu 2-3 lat, po zmniejszeniu zadłużenia Cyfrowego Polsatu
- napisano w raporcie Domu Maklerskiego PKO BP.

[Łukasz Szewczyk]