Już 29 lipca 2015 roku na rynku zadebiutuje nowy system operacyjny firmy Microsoft - Windows 10. Jak zapowiada producent, "dziesiątka" to jednocześnie najlepsza wersją Windowsa dla gier w historii firmy. Jakich nowości mogą spodziewać się fani gier?

Na świecie funkcjonuje blisko 1,2 miliarda graczy, a komputery osobiste są wciąż wiodącą platformą do gier. Nowy Windows 10, który na rynku dostępny będzie od 29 lipca 2015 roku, dostarcza nowe rozwiązania dedykowane dla graczy.

Wbudowana w systemie Windows 10 aplikacja Xbox umożliwia dostęp do najważniejszych funkcji gamingowych: Gier, Listy przyjaciół, Wiadomości, Aktywności, Rejestrowania rozgrywki Game DVR, Osiągnięć, Nawigacji na konsoli Xbox One i innych.

Z kolei Xbox Live to usługa społecznościowa dla graczy skupiająca ponad 50 milionów członków na całym świecie, teraz dostępna również w systemie Windows 10 na komputerach PC i tabletach. Usługa wprowadza możliwość gry wieloosobowej online (w nowych grach) pomiędzy platformami PC i Xbox One, jak również szybkie wiadomości i rozmowy głosowe pomiędzy komputerem, telefonem i konsolą.

Użytkownicy będą mogli korzystać także z funkcji przesyłania rozgrywki (streaming). W gry z konsoli Xbox One można teraz grać na komputerze lub tablecie z systemem Windows 10. Przesyłanie rozgrywki odbywa się za pomocą domowej sieci bezprzewodowej lub po łączu kablowym. Rozgrywka przesyłana na urządzenie Windows nie różni się od gry na konsoli Xbox One, z zachowaniem wszystkich funkcji i możliwości.

Z kolei Game DVR to funkcja rejestrowania rozgrywki w systemie Windows 10 pozwoli graczom nagrywać, łatwo edytować i udostępniać znajomym najlepsze fragmenty swoich gier - w formie wideo lub zrzutów ekranu, w niemal każdej sieci społecznościowej. Za pomocą kombinacji klawiszy Windows + G wywołana zostanie Aplikacja Xbox dla Windows 10, pozwalająca na rejestrowanie gry z Xbox Live, Steam lub innych usług.

Gry dostępne obecnie na platformie PC, niezależnie od źródła ich pochodzenia - wersji na płycie czy cyfrowej, współpracują z systemem Windows 10, a tytuły wykorzystujące biblioteki DirectX 12 będą wyglądać i działać jeszcze lepiej. Jak informuje Microsoft, gry tworzone z wykorzystaniem DirectX 12 są szybsze, bardziej wydajne, płynniejsze i o nieporównywalnie lepszej jakości wizualnej. DirectX 12 wykorzystuje w pełni moc obliczeniową dostępnego urządzenia i redukuje użycie procesora nawet do 50 proc., zapewniając dłuższe życie baterii w przypadku gry z dala od źródła zasilania, bez utraty jakości rozgrywki.

Wśród dedykowanych Windows 10 gier zapowiedzianych dotychczas znajdują się: Gears of War: Ultimate Edition, Rise of the Tomb Raider, Minecraft: Windows 10 Edition, Fable Legends, Final Fantasy Agito, Age of Empires: Castle Siege, Siegecraft Commander, Super Dungeon Bros., Microsoft Solitaire, Microsoft Minesweeper, Killer Instinct, Cuphead, Gigantic, Sea of Thieves, #IDARB, Wasteland 2, Shovel Knight, Pinball FX2, Candy Crush Saga, Microsoft Hearts

Wraz z premierą Windows 10 rusza także rogram testowy gry Minecraft: Windows 10 Edition rozpoczyna się 29 lipca, wraz z premierą nowego systemu. Gra będzie dostępna z poziomu Sklepu Windows. Obecni posiadacze gry w wersji PC lub Java będą mogli pobrać betę bezpłatnie. Nowi gracze mogą przez określony czas zakupić tytuł w specjalnej cenie.

[Łukasz Szewczyk]