Duńscy naukowcy wycisnęli ze światłowodowego łącza absolutne maksimum. DTU Fotonik brał udział w pracach nad najszybszym obecnie łączem na świecie złożonym z setek światłowodów, który osiągnął transfer na poziomie 1 petabita na sekundę.

Naukowcy za pomocą tylko jednego lasera przeprowadzili światłowodową transmisję danych z prędkością 43Tb na sekundę. Donosi o tym Times of India. Poprzedni rekord należy do Niemców - osiągnęli oni transmisję o szybkości 32Tb/s. Tak niesamowity wynik był możliwy dzięki zastosowaniu światłowodu, w którym biegnie aż siedem włókien zamiast jednego.

Do bicia rekordu wykorzystano nowy typ światłowodu opracowany przez japońskiego giganta telekomunikacyjnego NTT. Jego włókno zawiera siedem nici szklanych zamiast pojedynczego rdzenia. Tym samym pozwala przenieść więcej danych i to przy zachowaniu podobnej grubości co jedno standardowe włókno.

Każdego roku zwiększa się ilość przesyłanych danych w sieci nawet o 40-50%. Pobór energii elektrycznej sieci internetowej jest porównywalny do całej branży transportowej (w tym żeglugi morskiej i lotnictwa), odkrycie naukowców przyczyni się do zmniejszenia poboru energii przy jednoczesnym zwiększeniu przepustowości.