Niedawno testowany AMD Ryzen 7 1700X okazał się w gruncie rzeczy całkiem dobrym procesorem, ale niestety dość niszowym. Główną przyczyną takiego stanu był fakt, że ośmiordzeniowa wersja najnowszej architektury amerykańskiej firmy wysoką wydajność osiągała w zasadzie wyłącznie w aplikacjach, podczas gdy w grach sromotnie przegrywała z rywalami cenowymi z obozu Intela. Jakby na to nie patrzeć, lwia część nabywców kupuje sprzęt głównie do celów rozrywkowych, a zastosowania półprofesjonalne to mimo wszystko margines rynku. Statystyki sprzedażowe jednego z popularnych sklepów zdają się potwierdzać tę tezę, pokazując znacznie lepsze wyniki relatywnie drogich Core i5-7600K oraz i7-7700K niż nawet najtańszego Ryzena 7.

AMD Ryzen 5 1400 to najtańszy czterordzeniowiec na platformę AM4, któremu cenowo przyjdzie rywalizować z Core i5-7400, a z tego pojedynku jak najbardziej ma szanse wyjść zwycięsko.
Świetne osiągi w znacznej części programów, do których wspomniany model Core i7 nawet nie był w stanie się zbliżyć, oraz bardzo wysoka opłacalność w takim scenariuszu użycia, okazały się po prostu niewystarczające, aby procesory te stały się rynkowym hitem. Firma AMD doskonale zdawała sobie z tego sprawę, dlatego też niedługo po premierze pierwszych Ryzenów ukazały się odmiany cztero- i sześciordzeniowe. Nowości także w grach mają szansę pokazać pazur, a to dlatego, że przyjdzie im rywalizować nie z odblokowanym Core i7-7700K, ale z zablokowanymi modelami Core i5, co znacząco zwiększa ich szanse w tym starciu.

Zobacz pełną treść recenzji: Test AMD Ryzen 5 1400
Link do produktu: AMD Ryzen 5 1400