YouTube, obchodzący w tym roku dziesiąte urodziny, umożliwił z tej okazji przesyłanie i odtwarzanie filmów w technologii 360°. Jednym z pierwszych nakręconych w ten sposób video w Polsce jest relacja z Orange Video Fest.

Orange Video Fest to największa impreza YouTube'owa w Polsce. Druga edycja imprezy, która odbyła się 17 maja 2015 roku na warszawskim Torwarze, przyciągnęła około 10 tys. osób. LifeTube udostępnia relację z festiwalu, nakręconą w technologii 360°, która pozwala nie tylko obejrzeć materiał, ale wręcz poczuć się jego częścią. - Video 360° to świetny sposób na stworzenie wrażenia, jakby naprawdę było się na miejscu. Efekt uczestnictwa pozwala na większe zaangażowanie w oglądany materiał oraz pogłębienie emocji przeżywanych podczas oglądania - tłumaczy Barbara Sołtysińska, prezes LifeTube. Za produkcję i postprodukcję video w całości odpowiada sieć partnerska LifeTube. Materiał wiąże się z wprowadzeniem przez sieć partnerską usługi 360°, która już teraz oferowana jest komercyjnie dla klientów. Za całość odpowiadać będzie specjalnie utworzony dział produkcji LifeTube.

Filmy sferyczne 360° powstają przy użyciu specjalnych kamer i oprogramowania. Ale do ich odtworzenia i przeniesienia się w wirtualną rzeczywistość wystarczy zwykły smartphone z czujnikami ruchu. Dzięki temu można swobodnie "rozglądać" się po całej imprezie. YouTube aktualnie oferuje możliwość odtwarzania video z szybkością 24, 25 lub 30 klatek na sekundę. Film można oglądać na komputerach - wystarczy przeglądarka Google Chrome, zaś nawigacja odbywa się za pomocą klawiszy WASD. Jednak najlepsze efekty video 360° można uzyskać, wyświetlając film w najnowszych aplikacjach YouTube iOS i Android.

Korzystając z urządzeń mobilnych należy pamiętać, że powinny być wyposażone w czujniki ruchu. - Telefony to przyszłość YouTube. W ciągu ostatniego roku przychody z urządzeń mobilnych wzrosły o 100%, a dzięki takim rozwiązaniom jak video 360°, będziemy nadal mieli do czynienia z tendencją wzrostową - wyjaśnia Sołtysińska i dodaje: - Technologia 360° otwiera nowe możliwości - zarówno dla twórców, jak i dla reklamodawców. Video, które widzowie mogą nie tylko oglądać, ale być jego częścią to zupełnie nowe doznania z wykorzystaniem telefonu. Dla pogłębienia wrażeń można również wykorzystać np. Gear VR.

[Łukasz Szewczyk]