Wkrótce oferta naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T) poszerzy się o nowe kanały telewizyjne. Właśnie minął termin zgłaszania się do konkursu na zagospodarowanie multipleksu ósmego (MUX-8). Zapowiada się ostra rywalizacja. O cztery wolne miejsca powalczy co najmniej dziewięciu nadawców. Kto?

Do 18 września 2015 roku nadawcy mogli zgłaszać wnioski o koncesję na rozpowszechnianie programu telewizyjnego drogą rozsiewczą naziemną w sposób cyfrowy w sygnale multipleksu ósmego (MUX-8). Do tej pory oficjalnie o przystąpieniu do konkursu poinformowało tylko kilku nadawców. Agora walczy o miejsce w ósmym multipleksie proponując cztery kanały, grupa Kino Polska TV proponuje dwa kanały, na telewizyjny debiut szykuje się także Wirtualna Polska chcąca nadawać kanał WP1.

Okazuje się jednak, że chęć na nadawanie w ramach ósmego multipleksu ma znacznie więcej nadawców. Jak ustaliła Gazeta Wyborcza, wniosek o trzy kanały złożyła także telewizja Polsat, cztery kanały zaproponowała Grupa ZPR, natomiast dwie stacje - o charakterze filmowym i lifestylowym - zaproponowała Telewizja Puls. O miejsce w ósmym multipleksie powalczą także Discovery Networks, Polska Izba Komunikacji Elektronicznej oraz Superstacja.

Przypomnijmy, że trzy miejsca w multipleksie ósmym przeznaczone zostaną dla programów Telewizji Polskiej (trzy programy w standardzie SD lub jeden w standardzie HD i jeden w SD). Pozostałe cztery miejsca w standardzie SD Krajowa Rada postanowiła przeznaczyć na programy, na które nadawcy uzyskają koncesje przewodniczącego KRRiT.

Cztery odrębne postępowania dotyczą czterech koncesji na rozpowszechnianie programów uniwersalnych. Są to:
  • Program o charakterze uniwersalnym, który będzie zawierał różne gatunki i formy telewizyjne poświęcone różnorodnej problematyce oraz co najmniej 30 procent tygodniowego czasu nadawania programu w godzinach 6.00-23.00 zajmą filmy fabularne, seriale i audycje rozrywkowe. Program będzie zawierał również audycje informacyjne i publicystyczne.
  • Program o charakterze uniwersalnym, który będzie zawierał różne gatunki i formy telewizyjne poświęcone różnorodnej problematyce. Program będzie prezentował aktualne wydarzenia z różnych stron Polski, audycje poświęcone idei samorządności i funkcjonowaniu lokalnych społeczności, edukacji obywatelskiej oraz poświęcone różnorodnym działaniom na rzecz interesu publicznego w warunkach pluralizmu poglądów politycznych.
  • Program o charakterze uniwersalnym, który będzie zawierał różne gatunki i formy telewizyjne poświęcone różnorodnej problematyce. Program będzie promował aktywny rozwój człowieka oraz składał się z audycji poświęconych zdrowemu stylowi życia, rozwojowi zawodowemu i społecznemu człowieka, a także popularyzował aktywność fizyczną. Program będzie zawierał relacje z wydarzeń kulturalnych i artystycznych.
  • Program o charakterze uniwersalnym, który będzie zawierał różne gatunki i formy telewizyjne poświęcone różnorodnej problematyce, w tym w szczególności rozwojowi społeczeństwa, gospodarki, kultury i przemianom obyczajowym we współczesnych warunkach szybkiego rozwoju technicznego i technologicznego. W programie będą obecne audycje poświęcone edukacji medialnej oraz treści pochodzące z nowych mediów. Program będzie interaktywny i przyjazny dla odbiorców.

[Łukasz Szewczyk]