To już pewne, oferta naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T) w przyszłości zostanie powiększona o kolejne kanały. Jak zapowiadają przedstawiciele KRRiT, ósmy multipleks nie będzie przeznaczony wyłącznie dla TVP.

Kilka tygodni temu prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej przesłał do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji projekt dokumentacji konkursowej na rezerwację częstotliwości przeznaczonych do rozpowszechniania lub rozprowadzania programów telewizyjnych w multipleksie nr 8 telewizji naziemnej (MUX8).

Z wcześniejszych planów wynikało, że ósmy multipleks miałby w całości zostać przeznaczony na kanały Telewizji Polskiej. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwiali się nadawcy komercyjni.

Krzysztof Luft z KRRiT, podczas posiedzenia sejmowej komisji administracji i cyfryzacji, zapowiedział, że po zapoznaniu się z wynikami konsultacji zostanie przedstawiona nowa koncepcję zagospodarowania ósmego multipleksu. Wiadomo już na pewno, że nowe stanowisko kRRiT nie będzie przewidywało przeznaczenia w całości nowego multipleksu dla Telewizji Polskiej.

[Łukasz Szewczyk]