W ramach ciekawostki na święta proponujemy przyjrzeć się interesującemu rozwiązaniu, które właśnie zostało opatentowane przez Microsoft. Wszyscy znamy standard Plug and Play, który umożliwia łatwe wykrycie nowo podłączonego urządzenia. Niestety, jeśli w systemie akurat nie wbudowano odpowiednich sterowników lub sprzęt jest nowszy niż system, bez pobierania plików z Internetu lub szukania dołączonej do zestawu płyty się nie obejdzie.

Co innego w sytuacji, gdy podłączone zostanie urządzenie z technologią Self-Installig Computer Peripherals opatentowaną przez Microsoft. Urządzenia takie będą bowiem zawierać niewielką, wbudowaną pamięć flash. W tej pamięci producent osadzi najnowsze pliki sterowników i inne oprogramowanie, które zostanie w razie konieczności zainstalowane automatycznie przy podłączeniu sprzętu. Pamięć będzie zapisywalna - dzięki temu wbudowane sterowniki będzie można nadpisać nowszą wersją i wykorzystać dalej, na przykład na innym komputerze.

Póki co wygląda na to, że rozwiązanie to będzie dostępne tylko dla sprzętu podłączanego przez USB. Być może w przyszłości zostanie rozszerzone także na inne urządzenia.

[Docent]