30 września 2014 roku Microsoft zaprezentował światu system Windows 10. Dzień później uruchomiono program Windows Insider, gdzie testerzy z całego świata mogli za darmo pobrać poglądową wersję Windows 10 Technical Preview (potem nazewnictwo zmieniono na Windows 10 Pro Insider Preview).

Program Windows Insider dziś świętuje okrągłą rocznicę. Początkowo cieszył się średnim zainteresowaniem (po dwóch tygodniach kompilację Windows 10 z numerem 9841 pobrało około 2 mln osób, a Windows 7 beta przetestowało 8 mln osób), ale kolejne miesiące sprawiły, że do programu przystępowało coraz więcej osób. Dziś liczba Insiderów przekracza 7 milionów. Do tej pory Microsoft udostępnił już 27 kompilacji "dziesiątki". W tym trzy buildy post-RTM na komputery.

Windows Insider okazał się być strzałem w dziesiątkę (dosłownie). Program pozwala testować nowe funkcje i rozwiązania z Windows, które nie są jeszcze dostępne publicznie. Obecnie Insiderzy testują nowości, które prawdopodobnie zostaną udostępnione dla wszystkich użytkowników Windows 10 już w listopadzie tego roku. W ramach większej aktualizacji dla "dziesiątki", która ukrywa się pod nazwą kodową Threshold 2.

Oczywiście, do programu Windows Insider można także przystąpić dziś. W tym celu powinniście udać się na oficjalną stronę programu.