Od lipca 2015 roku Regionalny System Ostrzegania zostanie rozszerzony o możliwość otrzymywania komunikatów dotyczących istotnych zagrożeń życia, zdrowia lub mienia mieszkańców we wszystkich kanałach Telewizji Polskiej dostępnych w naziemnej telewizji cyfrowej oraz za pomocą SMS-ów.

Zgodnie z harmonogramem umowy pomiędzy Telewizją Polską a Ministrem Administracji i Cyfryzacji, dotyczącej wdrożenia w Polsce usługi Regionalnego Systemu Ostrzegania, od 1 lipca 2015 roku komunikaty RSO będą się pojawiać we wszystkich kanałach Telewizji Polskiej dostępnych w naziemnej telewizji cyfrowej, a więc TVP 1, TVP 2, TVP Regionalna, TVP Info, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Historia, TVP Rozrywka.

Dzisiaj ogłoszono wejście w drugi etap rozwoju usługi RSO, polegający na stworzeniu systemu bardziej nowoczesnego, zaawansowanego technologicznie i dostępnego dla obywateli. Systemu, który sprawia, że państwo jest przyjazne obywatelom i myśli o ich bezpieczeństwie.

- Dzięki umowie zawartej z czterema operatorami telefonii komórkowej - firmami Orange, Plus, T-Mobile i Play - w sytuacji zagrażającej naszemu życiu lub zdrowiu otrzymamy wiadomość SMS na telefon komórkowy. Opcja SMS-owa została jednak zarezerwowana wyłącznie na naprawdę istotne ostrzeżenia. SMS-y otrzymywać będą wszyscy posiadacze telefonów komórkowych w danym województwie o ile nie zablokują tej funkcji - powiedział Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji.

Przekazywanie komunikatów RSO za pomocą SMS-ów do obywateli od 1 lipca 2015 roku Sms-y będą miały charakter obszarowy i będą dostarczały komunikaty o naprawdę istotnych ostrzeżeniach zagrażających życiu lub zdrowiu obywateli. Komunikaty będą otrzymywać obywatele z województwa na terenie, którego wystąpi zagrożenie.

Regionalny System Ostrzegania działa od 1 stycznia 2015 roku. W tym czasie z systemu wygenerowano ponad 1700 powiadomień i ponad 400 ostrzeżeń. Do końca maja aplikacja mobilna RSO miała ponad 123 tys. pobrań. Komunikaty przekazywane przez system dotyczyły przede wszystkim: ostrzeżeń meteorologicznych (np. silny wiatr, burze, oblodzenie), hydrologicznych (np. stany wód), informacji drogowych (np. korki, remonty, objazdy) oraz innych istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa.

Przypomnijmy, że Regionalny System Ostrzegania (RSO) to jedyna w Polsce i jedna z niewielu na świecie multiplatformowa usługa informująca obywateli o lokalnych i ogólnopolskich zagrożeniach związanych z zagrożeniem życia lub mienia. Dzięki RSO obywatele mogą w szybki i łatwy sposób dotrzeć do informacji o zagrożeniach dla życia, zdrowia oraz mienia, a także do porad, jak postępować w sytuacjach kryzysowych.

Komunikaty i ostrzeżenia w RSO rozpowszechniane są elektronicznie w wielu postaciach:
  • napisów DVB w programie TVP Regionalna, a od 1 lipca 2015 r. - we wszystkich programach na MUX-3,
  • telegazety skojarzonej z programami na MUX-3 poza TVP Info oraz TVP Rozrywka,
  • powiadomień aplikacji mobilnych dla telefonów komórkowych oraz tabletów dla systemów operacyjnych (Android, iOS, Windows Phone) również w trybie push,
  • informacji na Platformie Hybrydowej TVP,
  • krótkich wiadomości tekstowych (sms) na telefony komórkowe - od 1 lipca 2015 r.

[Łukasz Szewczyk]