W połowie zeszłego roku Samsung poszerzył swoją ofertę dysków SSD skierowaną na rynek konsumencki o model 4TB 850 Evo i od tego czasu wiele osób czekało na niekuniknioną premierę wersji 850 PRO, której spodziewano się na ostatnich targach CES. Ostatecznie okazuje się, że Samsung wycofał się z planów wprowadzenia wersji PRO na rynek ze względu na problemy z dostępnością pamięci NAND na świecie.

Nie dalej jak początkiem grudnia zeszłego roku pojawiły się na świecie pogłoski, jakoby fabryki pamięci NAND borykały się z trudnościami w nieprzerwanym utrzymaniu łańcucha dostaw dla swoich klientów. Przyczyny takiego stanu rzeczy należy wypatrywać między innymi w rosnącej tendencji na zmianę stosowanych dotychczas, starszych technologicznie 2D NAND na 3D NAND wśród producentów dysków SSD. Dodatkowo sytuację pogarsza zwiększone zapotrzebowanie na dostawę przez stale rozwijający się rynek smartfonów i komputerów osobistych

Sytuacja zdaje się na tyle zła, że może prowadzić do opóźnień w przyszłych dostawach dysków SSD oraz wzrostu cen, zarówno Samsunga jak i innych producentów. W oświadczeniu wysłanym do Tom's Hardware przez agencję PR Samsunga - Allison+Partners - możemy przeczytać:

As a result of the worldwide NAND shortage, Samsung is focused on allocating NAND to products where we see the greatest demand. We will let you know when further updates on the 850 PRO 4TB are available.

Samsung Evo 4tb