Komputer do gier za 6000 zł

W budżecie 6000 zł brakuje obecnie karty graficznej nowej generacji. Być może w ten budżet niedługo idealnie wpasuje się NVIDIA GeForce RTX 4070. Pók co ograniczamy się do wyboru RTX 3070. Procesor Intel Core i5-13500, który posiada 14 rdzeni i 20 wątków. Jego wydajność plasuje się mniej po środku i5-12400F a i5-13600KF. Ddodatkowe rdzenie i wątki przydadzą się w zadań wielowątkowych, o ile z nich korzystacie poza grami. Wysoko taktowana pamięć Kingston FURY Beast pracująca w trybie Dual-Channel, szybki dysk SSD M.2 WD Blue SN570 o pojemności 1TB oraz zasilacz o mocy aż 750W z certyfikatem 80Plus Bronze. Konfiguracja ta bez problemu przygotowana jest do obłusgi chociażby NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti, choć myślać o wymianie karty graficznej warto wybrać pojemniejszą obudową - propozycję taką znajdziecie na samym dole. 

Intel Core i5-13500 vs Intel Core i5-12400F

Miesliśmy okazję przetestować nowe procesory Intela, w tym również model i5-13500. Doładowany rdzeniami E-Core nowy Raptor Lake w wielu grach wypada lepiej niżeli i5-12400F czy też i5-13400F. Dodatkowo ilość rdzeni i wątków przy da się dodatkowo jeżeli nie korzystacie z komputera tylko do grania w gry. Jeżeli przyjdzie Wam pracować w programach wykorzystujących wielowątkowość - odczujecie spore doładowanie wydajności.

 

Ilość klatek to nie wszystko

W obudowie ENDORFY Regnum 400 Air z czterema wentylatorami Stratus PWM 120 mm nie musicie się obawiać o jakiekolwiek problemy z odpowiednią cyrkulacją powietrza. Wydajne oraz bardzo ciche chłodzenie procesora Endorfy Fera 5 w porównaniu z chłodzeniem boxowym Intela, znacznie poprawi temperatury, ale co najważniejsze - będzie ono pracować zdecydowanie bardziej kulturalnie nawet podczas mocnych obciażeń. Obudowa posiada  filtry przeciwkorzowe dzięki którym, utrzymanie czystości wnętrza PC nie będzie wielkim problemem. 

 

Szukając drobnych oszczędności możecie wybrać chłodzenie Arctic Freezer 7X, które bez problemu wystarczy do procesora Intel Core i5-13500. Możecie całkowicie zrezygnować z dodatkowego chłodzenia procesora i korzystać z chłodzenia boxowego dołączonego do procesora, ale kultura pracy będzie znacznie gorsza, a podczas mocnego obciążenia procesora temperatury będą wysokie. Około 200 zł możecie zaoszczędzić wybierając tańszą płytę główną Gigabyte B760M DS3H DDR4, bądź możecie jeszcze pamiętać o Gigabyte B660 Gaming X AX DDR4 z Wi-Fi ale model będzie wymagać aktualizacji biosu. Jeżeli zdecydujecie się na samodzielny montaż, to macie jednak na tej płycie głównej możliowść skorzystania z Q-Flash, czyli aktualizacji procesora z pendriva bez konieczności umieszczania jakiegokolwiek procesora w sockecie.

Oszczędności:

Rozbudowa:

Peryferia do zestawu

Jeżeli nie posiadacie monitora do takiego zestawu, to sprawdźcie naszą ofertę i skupcie się na typowo gamingowych ekranach które wyposażone są w matryce VA bądź IPS z rodzielczością 1920x1080p bądź 2560x1440p wraz wysokim odświeżaniem 144 Hz, które zapewnią Wam bardzo płynny obraz. Wybierając system operacyjny, nie ma nawet się co zastanawiać, i wybierajcie tutaj Windows 11 Home. W kategorii pereferii komputerowych znajdziecie również gamingowe myszki, klawiatury, słuchawki oraz inne urządzenia, które mogą być dla Was przydatne.