Najnowsza generacja kart graficznych nVvidii w technologii Pascal może ujrzeć światło dzienne już w przyszłym tygodniu, dokładnie 4 kwietnia na jednym z eventów nVidia. Prawdopodobnie będzie to model GTX 1080 lub GTX 1080 Ti.

Wcześniejsze spekulacje sugerowały, że nadchodzące GPU mogą nosić nazwy X80 oraz X80 Ti, jednak według najnowszych doniesień najbardziej prawdopodobne wydają się informacje o kartach GTX 1080 oraz GTX 1070. Należy tu zauważyć, że "1080" nie nawiązuje w żaden sposób do rozdzielczości, a jest jedynie konsekwencją dotychczasowego nazewnictwa kart GeForce.

Architektura Pascal bazuje na 16-nanometrowych chipach. Karty mają podwoić wydajność swoich poprzedniczek (architektura Maxwell). Karty prawdopodobnie będą wyposażone w pamięci VRAM do 32GB, jakkolwiek wydaje się, że nowym standardem staną się moduły 8GB-owe.

Pierwsze modele oparte na nowej architekturze do sprzedaży trafią prawdopodobnie na przełomie maja i czerwca. Czy pogłoski okażą się prawdą? Historia uczy, że nie, jednak VR ma swoje wymagania. Być może tym razem nVidia faktycznie znacząco podniesie wydajność topowych modeli.