Tylko trzech na dziesięciu polskich internautów nie korzysta z najpopularniejszych serwisów pocztowych. W Polsce użytkownicy sieci najczęściej wybierają pocztę Wp.pl. Często korzystają też z kilku portali pozwalających komunikować się za pomocą e-maili.

Gemius postanowił sprawdzić, ilu internautów w Polsce korzysta z popularnych serwisów pocztowych i które z nich są wybierane najczęściej. Okazuje się, że miesięcznie korzysta z nich średnio 15 mln osób. Oznacza to, że co miesiąc odwiedza je siedmiu na dziesięciu polskich użytkowników sieci (na podstawie danych z okresu styczeń-lipiec 2014 roku).

Gmail rośnie w siłę


Jak pokazują najnowsze dane (lipiec 2014 roku), w Polsce najwięcej internautów korzysta z poczty Wp.pl. Odwiedza ją więcej niż jedna czwarta użytkowników sieci (5,8 mln). Na drugim miejscu pod względem popularności znajduje się poczta Gmail (5,1 mln), a na trzecim poczta Onet.pl (4,4 mln). Analizy pokazują, że w ciągu ostatnich 5 lat liczba internautów korzystających z najpopularniejszych polskich serwisów pocztowych zmniejszyła się, podczas gdy Gmail odnotował niemal 40-procentowy wzrost popularności (z 17 do 24 proc.)

Internauci korzystają z kilku serwisów pocztowych


Badanie Megapanel, realizowane przez Gemiusa na zlecenie PBI, pozwala także określić, kim są osoby wchodzące na wybrane strony WWW. Kto zatem korzysta z najpopularniejszych serwisów pocztowych? Czy zdarza się, że ci sami użytkownicy sieci odwiedzają kilka z nich jednocześnie?

Okazuje się, że poczta Wp.pl cieszy się zainteresowaniem internautów bez względu na ich płeć, wiek i wykształcenie. Mimo to można powiedzieć, że nieco chętniej wybierają ją internauci pochodzący z północnych i północno-wschodnich województw. Co więcej, co czwarty internauta korzystający z poczty Wp.pl odwiedza też pocztę Gmail.

Serwis pocztowy Google'a cieszy się największą popularnością wśród osób mających od 15 do 24 lat, internautów deklarujących co najmniej wykształcenie pomaturalne, a także wśród użytkowników sieci pochodzących z dużych miast (powyżej 500 tys. mieszkańców).

Serwis pocztowy Onetu największym zainteresowaniem cieszy się u osób powyżej 35 roku życia. Szczególnie często wybierają go internauci w wieku 55+. Poczta Onet.pl jest też popularna wśród osób, które ukończyły szkołę maturalną lub posiadają tytuł licencjata, a także wśród mieszkańców południowej Polski. Ponad jedna czwarta (27 proc.) użytkowników poczty Onet.pl korzysta również z poczty Gmail oraz poczty Wp.pl.

Analiza obejmuje tylko dane pokazujące, ilu internautów odwiedza strony WWW, które oferują pocztę elektroniczną. Nie uwzględniono danych dotyczących korzystania z poczty elektronicznej za pomocą programu pocztowego, np. Outlooka.

Dane pochodzą z ogólnopolskiego badania internetu Megapanel PBI/Gemius, realizowanego przez firmę Gemius na zlecenie spółki Polskie Badania Internetu.

[Łukasz Szewczyk]