Już 93% wszystkich osób w wieku 16-24 w Polsce korzysta z video w sieci - wynika z analiz domu mediowego MediaCom Warszawa przygotowanych na podstawie danych Gemius'a i Nielsen Audience Measurement.

Coraz więcej młodych osób ogląda Online Video w porównaniu do telewizji stacjonarnej i ta różnica się powiększa. Rok 2014 był przełomowy, po raz pierwszy widzowie w wieku 16-24 oglądali więcej video w sieci niż przed odbiornikami TV (91% vs. 90%). Różnica była co prawda niewielka, ale historyczna i nastąpiła o rok wcześniej niż zakładaliśmy. Analizując tegoroczne dane widzimy, że od początku tego roku ta różnica się powiększa i od stycznia do kwietnia br. wynosiła odpowiednio 93% vs. 88% na rzecz Online Video. Video w Internecie jest coraz bardziej popularne i "wypycha" telewizję stacjonarną. Przypuszczamy, że do końca roku ten trend utrzyma się na zbliżonym poziomie
- mówi Michał Buszko, Media Manager w MediaCom Warszawa.

Według MediaComu maksymalny potencjał reklamowy w Online Video (reklamy Instream) jest nieco mniejszy i wynosi ok. 65%. Wynika to m.in. z tego, że nie przy każdym formacie video pojawia się reklama, przez co inventory reklamowe jest ograniczone. Nie zmienia to jednak faktu, że Online Video to bardzo atrakcyjne medium do reklamowania się i w wielu aspektach przewyższa zwykły spot reklamowy w TV. Nie dość, że jego potencjał zasięgowy bardzo szybko rośnie to jeszcze taka forma reklamy jest bardzo atrakcyjna i przyciąga większą uwagę, co przekłada się na lepszą zapamiętywalność i większą chęć zakupu. - dodaje Buszko.

Online Video w Polsce rozwija się i nadal będzie się rozwijać. Ten wzrost możemy już nazwać widocznym trendem, który potwierdza, że młode osoby wolą oglądać TV tam gdzie chcą i kiedy chcą. W kolejce czekają starsze grupy docelowe. Jest to nieuniknione, ponieważ są ku temu bardzo dobre warunki - technologia cały czas się rozwija, rośnie liczba smartphonów, tabletów czy telewizorów typu connected TV, a koszty transferu danych na urządzeniach mobilnych maleją. Już w tej chwili każdy serwis VOD ma swoją aplikację, prapremierę ulubionego serialu można obejrzeć online. Co więcej, duża liczba wydawców internetowych, którzy nie mają zaplecza TV, tworzy własne treści video. Nie można też zapominać o rosnących w siłę video blogerach, nowych kanałach na YouTube i liczbie rosnących subskrypcji
- mówi Agnieszka Kosik, prezes MediaCom Warszawa

Według prognoz MediaCom Warszawa, zasięg Online Video nadal będzie rósł. Już w następnym roku może osiągnąć nawet 94% versus 86% TV tradycyjnej w grupie wiekowej 16-24. Rok 2016 może okazać się przełomowym dla grupy wiekowej 25-29, w której oglądanie video w Internecie przekroczy zasięgiem oglądanie telewizji stacjonarnej. Młodzi widzowie coraz częściej rezygnują z oglądania tradycyjnej TV, a wielu z nich deklaruje, że w ogóle jej nie ogląda. Nadawcy zaczęli poszukiwać nowych rozwiązań dla reklamodawców, aby ich strategie mogły podążać za widzami.

[Łukasz Szewczyk]