Dolnośląska policja zatrzymała cztery osoby podejrzewane o naruszenie przepisów dotyczących praw autorskich. Zatrzymani za pomocą Internetu udostępniali odpłatnie sygnał meczów Ekstraklasy i siatkarskiego mundialu. Nadawcy straty oszacowali na 6 mln zł.

Jak wynika z ustaleń dolnośląskich funkcjonariuszy pracujących nad tą sprawą, trzech młodych mężczyzn w wieku 23, 26 i 31 lat oraz 20-letnia kobieta wspólnie od kilkunastu miesięcy wykorzystując sieć internetową oferowali odpłatnie za pośrednictwem jednej ze stron sygnał programów platform cyfrowych. W sposób nielegalny udostępniali głównie oglądanie meczów rozgrywanych w ramach Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2014, a także spotkań piłkarskich Ekstraklasy.

Grupa oszustów pochodzących z województwa dolnośląskiego i opolskiego nielegalnie retransmitowała płatny sygnał, aby w dalszej kolejności taki przekaz udostępniać innym osobom również za opłatą. Podejrzewani założyli specjalne konto bankowe, na które wpływały płatności za dostęp do konkretnych transmisji.

W wyniku przeprowadzonych działań, policjanci zabezpieczyli w tej sprawie sprzęt komputerowy, blisko 30 telefonów komórkowych, kilkanaście kart SIM oraz nośniki pamięci, dyski twarde, a także tunery satelitarne. Ponadto w toku dalszych sprawdzeń i przeszukań funkcjonariusze zabezpieczyli pieniądze w kwocie łącznej ponad 23 tys. złotych.

Straty powstałe w wyniku działalności grupy na szkodę operatorów platform cyfrowych szacuje się na kwotę blisko 6 milionów złotych.

Śledczy w dalszym ciągu wyjaśniają wszystkie okoliczności tej sprawy. Osoby zatrzymane w tej sprawie trafiły do policyjnego aresztu. Będą doprowadzone do prokuratury, a o ich dalszym losie zdecyduje sąd. Za czyny o które są podejrzewani na mocy Ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych może im grozić kara do 3 lat pozbawienia wolności.

[Łukasz Szewczyk]