Kamery marki SJCAM to jedne z najpopularniejszych niewielkich kamer sportowych (Point of view), które pozwalają uwieczniać nasze wyczyny we wszelkiego rodzaju ekstremalnych wyzwaniach i a także w wielu codziennych sytuacjach. Dzięki kamerom sportowym w serwisach społecznościowych (Facebook, YouTube) zaczęło się szaleństwo wgrywania filmów zarejestrowanych za pomocą kamer umieszczonych na kaskach, kierownicach rowerów i motocykli czy też na deskach rozdzielczych samochodów.

Kamery Point-of-view używane są często do sportowej rejestracji lub zapisu punktu widzenia. Kamery takie sprawdzą się, jeśli chcemy pokazać, jak widoki roztaczają się podczas jazdy na rowerze, na nartach lub gdy fruwamy na paralotni, ale nie mamy wynajętego operatora, który będzie za nami podążał i nas nagrywał.


Szeroki kąt widzenia

Z tego powodu ważny jest możliwe najszerszy kąt widzenia obiektywu. Zakłada się że powinien być większy niż 106 stopni. Dzięki niemu będziemy mogli zobaczyć, całą naszą osobę, na rowerze lub snowboardzie. Da to interesujący widok naszymi oczami. lub dzięki selfi stickom (monopodom do selfie) widok z punktu widzenia osoby trzeciej.

Kamerę możemy zamontować do kasku, kierownicy rowerowej lub motocyklowej lub np. na piersi lub na wspomnianym selfi sticku. W przypadku normalnego obiektywu, pole widzenia jest zbyt wąskie, na nagraniu nie będzie widać ani snowboardu, ani roweru - wrażenie będzie takie, że kamera sama się przemieszcza bez naszego udziału w oderwaniu od operatora czy wykonywanej rekreacja. Szeroki kąt jest niezbędny chyba że kamerę trzyma druga osoba, co niestety często nie jest możliwe.

Mała waga i wodoszczelność

Kamera na kasku czy selfi sticku nie może dużo ważyć, każdy gram na głowie robi różnicę, szczególnie przy dynamicznych sportach, gdzie pojawia się duży opór powietrza. Żaden aparacik kompaktowy czy inna kamera z rozbudowanym systemem optycznym nie będzie tak lekka i wytrzymała, co kamera sportowa. Kamery POV zwykle dostosowane się również do nurkowania na kilkadziesiąt metrów czy do upadków, czego nie można powiedzieć o większości innych urządzeń, które mają duży ekran, więcej przycisków, przez co są bardziej wrażliwe na czynniki zewnętrzne.


Zwykły aparat (rozwiązaniami modelami niestandardowymi) posiada jedynie gwint na 1/4 cala do mocowania na statywie. Natomiast kamery sportowe mają dziesiątki akcesoriów, które pozwalają przykręcić je do kierownicy, przyssać do maski samochodu, przykleić do kasku, czy tez przywiązać do kasku rowerowego. Mamy tez rozwiązania do mocowania na nadgarstku, klatce piersiowej a nawet do linek kajta czy deski windsurfingowej. Takiej elastyczności nie daje żaden standardowy foto aparat.

SJCAM SJ4000 - rozwiązanie dla każdego

Kamera SJCAM SJ4000 to bestseller sprzedaży ostatnich miesięcy, bardzo mocno przypomina produkty GoPro i silnie z nimi konkuruje. Podobieństwo to z pewnością zabiegiem specjalny, ma on zainteresować osoby zafascynowane marką GoPro, które jednak chcą wydać mniejsze pieniądze, jednocześnie cieszyć się ze wszystkich walorów jakie dają kamery POV. Podobieństwo ma również bardzo praktyczny wymiar, wszystkie uchwyty i akcesoria pasujące do GoPro, będą pasować do kamery SJCAM SJ4000, z wyjątkiem samej obudowy kamery, która ma inny rozkład przycisków. Kamera GoPro stała się niejako standardem w świecie kamer sportowych i posiada najwięcej akcesoriów, przede wszystkim różnego rodzaju uchwytów i montaży. Jeśli już ktoś miał kamerę GoPro i posiada po niej akcesoria, albo chce dokupić drugą i kolejną kamerę, aby urozmaicić nagranie, wówczas można korzystać z tych samych akcesoriów.


Główne różnice znajdują się w budowie kamery. Kamera posiada aż 4 przyciski, to właściwie o 2 więcej niż w kamerach GoPro gdzie do nawigowania po menu używa się tylko 2 (trzeci przycisk w niektórych modelach odpowiada jedynie za włączenie WiFi (wyjątkiem są Hero 4)). W kamerze SJCAM znajdziemy od frontu przycisk zasilania połączony z przełączaniem trybów, u góry przycisk wyboru opcji, a z boku dwa przyciski do nawigowania po menu kamery.

Kamera SJCAM SJ4000 posiada wbudowany ekran. To ekskluzywny dodatek, dostępny w kamerach GoPro dopiero od niedawna, wraz z pojawieniem się modelu Hero 4 Silver, w innych modelach GoPro ekran występuje jako osobne akcesorium. Te zmiany w stosunku do GoPro i innych kamer sportowych, które zazwyczaj wyświetlaczy nie posiadają, dość istotnie wpływają na komfort obsługi. Łatwiej ustawić dobry kadr i znacznie łatwiej zorientować się w strukturze menu. Jest to szczególnie przydatne dla modelu podstawowego SJCAM SJ4000 bez Wi-Fi, bo jego młodszy brat posiadający łączność bezprzewodową może się cieszyć z pośrednictwa smartfonów i tabletów, dzięki którym to w nich będziemy mogli kadrować obraz i zmieniać ustawienia kamery.

Mały bo zaledwie 1,5 calowy wyświetlacz jest bardzo kontrastowy i mimo małych rozmiarów spełnia swoje funkcje. Oprócz przycisków na obudowie znajdują się jeszcze: gniazda micro USB i micro HDMI oraz gniazdo na karty micro SD, wszystkie na lewym boku urządzenia. Dwie diody informujące o stanie urządzenia, jedna na tylnej ściance obok wyświetlacza i druga na szczycie kamery. Wymienna bateria schowana jest pod klapką na spodzie urządzenia. Kamera dodatkowo w zestawie posiada wodoszczelną obudowę z przejrzystego tworzywa, w której wszystkie przyciski zostały wyprowadzone na zewnątrz, obudowa ta jest wodoszczelna do 30 metrów, wyglądem przypomina pierwsze modele GoPro Hero 3. Sama kamera bez obudowy nie posiada żadnej odporności nawet na zachlapania.


Podstawowy zestaw akcesoriów jaki znajduje się w pudełku kamery SJCAM SJ4000 to specjalny uchwyt do kierownicy, przyklejane dwie stopki pod złącza kamery, jedno do powierzchni płaskich drugie do wypukłych (kaski), wodoszczelna obudowa do kamery. Jest też cała gama złączek i dodatkowych przegubów. Jest nawet klips pozwalający przyczepić kamerę do ubrań i uchwyt do kamery zapewniający jej wspieranie montażu na śrubę 1/4 cala przykręcaną od dołu jak i od góry urządzenia. W przypadku GoPro, każdy z tych uchwytów należy dokupić osobno.

Najbardziej popularne tryby pracy kamery SJCAM SJ4000 to 1080p@30fps i 720p@60fps, tryb zdjęć o rozdzielczości 12 Mpx, oraz Time Lapse ze zdjęciami w odstępach co 3, 5, 10 i 20 sekund. Nie ma żadnych rozdzielczości większych niż FullHD. Do slow-motion możemy wykorzystać jedynie 60 klatek na sekundę w rozdzielczości 720p. Osoby lubiące montaż w zwolnonym czasie pewnie moga być rozczarowane bo one zwykle oczekują co najmniej 120 klatek na sekundę lub najlepiej 240.

Samochodowy wideo-rejestrator

Kamera posiada funkcję samochodowego wideo-rejestratora, a także obsługuje wszystkie niezbędne funkcje - automatyczne uruchomienie nagrywania po podłączeniu zasilania, nagrywanie w pętli, detekcję ruchu, możliwość nałożenia informacji o dacie i godzinie. Uchwyt na śrubę 1/4 cala montowany u góry, wygodny dla wykorzystania z przyssawką do szyby.

W zestawie jest też ładowarka USB. Druga istota rzeczy, to duża ilość ustawień w menu. Jest regulacja ISO, balansu bieli, ekspozycji, ostrości i wielu innych manualnych ustawień, których zazwyczaj w kamerach sportowych nie ma. Niestety balans bieli w predefiniowanych ustawieniach czasami zawodzi, ale za to bardzo dobrze działa balans w ustawieniach automatycznych o czym możecie dokłądnie wysłuchać na załączonych filmach i zapoznać się z próbkami obrazu.


Jakość nagrań SJCAM SJ4000 jak na kamerę sportową jest naprawdę dobra. Kamera SJCAM SJ4000 jak i jej młodszy brat SJCAM SJ4000 WiFi oferuje wręcz rewelacyjny stosunek jakości do ceny, za kwotę od 3 do 5 razy mniejszą dostajemy jakość nagrań, w zakresie podstawowych trybów bardzo zbliżoną do kamer z najwyższej półki.

Oczywiście gdy ktoś potrzebuje nagrań 1080p@60fps lub rozdzielczości 4K to musi rozejrzeć się za innym modelem. Jednak dla zastosowań typowych dla entuzjastów sportu lub wakacjowiczów chcących uwiecznić swoje przygody na urlopie jest to rozwiązanie idealne.

Zdjęcia z kamery wypadają dość słabo, ale nie do takich celów została ona stworzona. Aby otrzymać dobra jakość potrzeba nam dużo światła, najlepiej słoneczny dzień na dworze. To właściwie wspólna cecha dla wszystkich kamer sportowych. Nieco łatwiej niż zwykłym aparatem robi się poruszone zdjęcie. Kamera nie zastąpi aparatu i nie chce tego robić, stworzono ją do kręcenia dynamicznych filmów i w tym spełnia się doskonale. Jeżeli chodzi o dźwięk, to wszystko zależy, czy nagrywamy z obudową wodoszczelną, czy bez. Podobnie zreszta jak kamery GoPro w obudowie dźwięk jest bardzo słaby, obudowa całkowicie tłumi dzięki. Ten problem udało się tylko częściowo rozwiązać firmie Sony z kamerami Action Cam.


Natomiast po zdjęciu obudowy dźwięk nagrany kamerą jest dużo lepszy, dużo więcej informacji na ten temat znajdziecie w dołączonych filmach i wsłuchując się w próbki sample wideo z nagranym dźwiękiem mowy z różnej odległości.

Kamery SJCAM SJ4000 nie są mistrzami długiej pracy na baterii, której pojemność to zaledwie 900 mAh. Można liczyć na pracę w okolicy nieco przekraczającej jedną godzinę. To wynik podobny jak u konkurencji. Czasami dobry PowerBank może się przydać.

Uwzględniając stosunek jakości nagrań i wyposażenia do ceny, kamery SJCAM SJ4000 nie mają się czego wstydzić, biorąc pod uwagę dużą różnicę cenową wychodzą na pierwszeństwo, przed nieco lepszymi kamerami ze stajni Sony czy GoPro. Materiał nagrany w podstawowej rozdzielczości 1080p@30fps niewiele się się od nich różni. Jeśli tylko nie jesteś zawodowcem i kręcisz amatorsko filmy dla swojej przyjemności, to z SJCAM SJ4000 będziesz zadowolony. Także miłośnicy samochodowych rejestratorów powinni mocno przemyśleć zakup tej kamery bo do tego również nadaje się idealnie.

Także dla profesjonalistów kamera może być użyteczna gdy potraktują SJCAM a jako drugą lub trzecią kamerę w zestawie aby urozmaicić swoje wideo przeplatającymi się ujęciami z różnych kamer i z różnych widoków.