Programiści z firmy Google pracują obecnie nad specjalną edycją Androida, przygotowaną z myślą o właścicielach niskobudżetowych smartfonów. System operacyjny będzie mógł płynnie pracować na urządzeniach wyposażonych już w 512 MB pamięci podręcznej!

Premiera Androida Go planowana jest na początek roku 2018. Z oprogramowania będą mogli skorzystać właściciele telefonów pracujących dotychczas pod kontrolą Androida O, co zawęża krąg potencjalnych klientów do posiadaczy stosunkowo nowych urządzeń, jednak nie mogącymi pochwalić się zbyt wysoką specyfikacją techniczną.

Producent przygotowuje system przede wszystkim z myślą o konstrukcjach wyposażonych w pamięć RAM od 512 MB do 1 GB. Naturalnie Android Go poradzi sobie również z mniej wydajnymi procesorami oraz ograniczonym dostępem do sieci.

Wśród usprawnień nowego systemu wymienia się zmiany w funkcjonowaniu sklepu Play, który będzie podpowiadał użytkownikom aplikacje niewymagające wydajnych podzespołów.

Należy jednak zaznaczyć, że na świecie nie ma nic za darmo a płynne działanie Androida okupione będzie częściowym pozbawieniem niektórych, bardziej zaawansowanych funkcji, na ten moment nie wiadomo jednak jakie dokładnie będą to ograniczenia.