Sony opracował materiał służący do budowania taśm magnetycznych, na którym można na powierzchni jednego cala kwadratowego zapisać 148 Gb danych, to jest ponad 70 razy więcej niż na standardowej taśmie. Oznacza to, że kaseta zawierająca taką taśmę będzie miała pojemność 185 TB (3700 dysków Blu-ray).

Sony nie zaprzestało więc rozwoju w tym kierunku, czego owocem jest ich najnowsze osiągnięcie, a mianowicie taśma magnetyczna o ekstremalnej gęstości pozwalająca na zapis 18.5 GB na cal kwadratowy, co w przypadku najnowszych taśm oznacza pięciokrotność poprzedniego rekordu IBM z 2010 roku (to 74 razy więcej niż w przypadku typowej taśmy używanej obecnie do archiwizacji danych). Takie zagęszczenie przełożyć ma się na kasety o pojemności aż 185 TB.

Do budowy taśmy magnetycznej wykorzystano warstwę złożoną z miniaturowych ziarenek z drobnymi cząstkami magnetycznymi o wielkości 7,7 nm. Wykorzystano metodę rozpylania jonowego, które dzięki nowej warstwie opracowanej przez Sony jest wolna od problemów dotyczących wcześniej dostępnych na rynku kaset kompaktowych. Sony pracuje z IBM nad tym, by jej produkt przyjął się na rynku, a sam proces ma potrwać mniej więc rok. W międzyczasie firma chce dalej pracować nad rozwiązaniami pozwalającymi na jeszcze większe zwiększenie gęstości przechowywanych danych.

To dobra wiadomość dla tego rodzaju nośników danych, ponieważ taśmy przegrywają walkę z systemami pamięci masowych opartymi na innych technologiach, przede wszystkim z dyskami twardymi oraz z dyskami SSD. Tym bardziej, że oba te nośniki ciągle tanieją, a ich pojemność rośnie.