Smartfony i aktualizacje oprogramowania, to temat rzeka. Zwłaszcza w przypadku urządzeń z systemem Android. Microsoft stara się jak może, aby uaktualnienie do Windows 10 dostały wszystkie Lumie pracujące w oparciu o Windows Phone 8.1. Także te najtańsze, jak Lumia 520.

Domyślamy się, że gigantowi z Redmond uda się dotrzymać obietnicy. Niemniej, nie wszystkie Lumie dostaną uaktualnienie do "dziesiątki" w tym samym czasie. W rzeczywistości proces będzie przebiegał etapami i będzie to zależeć nie tylko od rynku czy pochodzenia smartfonu od operatora. Istotnym elementem będzie też konkretny model Lumii. Jedne dostaną Windows 10 wcześniej, a inne później.

Ossi Korpela ze skandynawskiego oddziału Microsoftu przekazał, że jednym z pierwszych smartfonów, które dostaną Windows 10 będzie Lumia 640. System ma być dostępny dla tego modelu jeszcze w tym roku.

Lumia 640 została zaprezentowana w trakcie tegorocznych targów MWC. Smartfon ma 5-calowy ekran HD (1280 x 720 pikseli), 4-rdzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 1,2 GHz, 1 GB pamięci RAM, 8 GB pamięci na dane, którą można rozbudować za pomocą kart microSD, kamerkę do wideo rozmów, aparat fotograficzny 8 Mpix i baterię o pojemności 2500 mAh.

Niestety, Microsoft nadal milczy na temat dokładnej daty premiery Windows 10 na smartfony. Wiemy tylko, że aktualizacja zostanie udostępniona na Lumie później niż system na komputery.