Co by było, gdybyśmy w mgnieniu oka mogli przemierzać odległość w skali astronomicznej za pomocą tunelu czasoprzestrzennego?
Jest to temat pełen spekulacji, ale opublikowane niedawno badania mówią że przemierzanie międzywymiarowego tunelu czasoprzestrzennego nie jest tak trudne jak mogłoby się wydawać.

Dwie grupy badaczy zaproponowali nowe teorie. Jak uczynić tunele czasoprzestrzenne wystarczająco bezpiecznymi, aby ludzie mogli je pokonywać. Oba artykuły zostały opublikowane w czasopiśmie Physical Review Letters.

Tunele czasoprzestrzenne od dawna były używane jako wygodne urządzenie fabularne w science fiction. Tunele czasoprzestrzenne miałyby za zadanie łączyć dwa odległe zakątki wszechświata za pośrednictwem międzywymiarowego portalu, chodź ich istnienie nie zostało jeszcze udowodnione.

Istnieje jeszcze problem zapaści grawitacyjnej. Gdyby istniały tunele czasoprzestrzenne, jakakolwiek konwencjonalna materia zagrodziłaby połączenie, gdy coś przemiesza się z jednej strony na drugą. Dlatego też niektórzy naukowcy w teorii sugerują użycie egzotycznej materii do utrzymania otwartego tunelu czasoprzestrzennego.

Jak sugerują Jose Blázquez-Salcedo z Uniwersytetu Complutense w Madrycie i jego współpracownicy, potrzeba egzotycznej materii okazuje się zbędna. W ich budowie materia składa się z fermionów, cząstki elementarnej, która jest przez wielu traktowana jako budulec materii.

Zmieniając masę i ładunek fermionów, Blázquez-Salcedo twierdzi, że tunele czasoprzestrzenne rzeczywiście mogą istnieć - ale tylko wtedy, gdy stosunek całkowitego ładunku do całkowitej masy wormholu jest większy niż teoretyczna granica pierwotnie wyznaczona przez czarne dziury.

Jest jednak jeszcze jeden problem, sugerowane tunele czasoprzestrzenne byłyby tylko mikroskopijne i zbyt mały, aby ludzie mogli przez nie przejść.

Ale Juan Maldacena z Institute for Advanced Study w New Jersey i Alexey Milekhin z Princeton University mają rozwiązanie dla znacznie większego, przejezdnego tunelu czasoprzestrzennego.

Ich pięciowymiarowy tunel czasoprzestrzenny, mógłby teoretycznie pozwolić osobie na podróż przez całą galaktykę w mniej niż sekundę, doznając siły mniejszej niż 20 g.

Przerażające jest to że osoba przechodząca przez tunel dostrzegłaby przemijającą sekundę, ale każdy z zewnątrz będzie miał podróż która trwałaby tysiące lat.