Już przed premierą karty graficznej Titan X od Nvidii zastanawiano się, czy Zielonii wprowadzą na rynek model GeForce GTX 980 Ti. Taki krok był spodziewany po tym, jak po premierze Titana wprowadzono na rynek GTX 780 Ti. Teraz pomimo, że Titan X nie jest jeszcze oficjalnie w sprzedaży, to wiemy, że będzie także przygotowywana karta GTX 980 Ti z tym samym procesorem co aktualny Titan.

Na początku spekulowano, że GeForce GTX 980 Ti otrzyma układ GM200 z częścią nieaktywnych rdzeni CUDA. Teraz wiemy, że tak się nie stanie i karta ta będzie miała 3072 rdzenie CUDA. To dokładnie tak samo, co duży Maxwell, czyli nieobcięty GM200. Co więcej nowość ma mieć zegary o 10% szybsze od Titana X. To pozwoli na uzyskanie większej wydajności. Producent zapowiedział także, że GeForce GTX 980 Ti otrzyma 6 GB pamięci RAM, a nie 12 GB, tak jak to jest obecnie w Titanie X. To oznacza, że Titan nadal będzie najlepszym wyborem jeżeli chodzi o granie przy najwyższych rozdzielczościach.

Istotnym faktem jest jednak, że GTX 980 Ti nie będzie objęty ograniczeniami wobec partnerów Nvidii, jak ma to miejsce w przypadku Titana X. Przypomnijmy, że w jego przypadku Asus, Gigabyte, MSI czy Zotac nie mogą produkować wersji autorskich z własnym laminatem i niereferencyjnym chłodzeniem.