Obecnie kilka firm z branży technologicznej rozwija swoich własnych asystentów głosowych, którzy mają ułatwić komunikację z danym urządzeniem. Jednym z nich jest Google Now zintegrowany z Androidem. Rozwiązanie to już teraz spisuje się całkiem nieźle, chociaż wciąż trwają prace nad jego udoskonaleniem. Najnowszym sposobem na to ma być zniesienie wymogu połączenia z internetem, co znacznie przyspieszyłoby komunikację.

Obecnie bowiem Google Now działa w oparciu o serwery producenta, ponieważ każde zapytanie użytkownika jest przesyłane do chmury i analizowane, a następnie odsyłane z powrotem w celu udzielenia odpowiedzi. Cały ten proces znacznie wydłuża czas reakcji oraz uniemożliwia korzystanie z asystenta w przypadku utraty połączenia z siecią. Dlatego też Google rozwija wersję swojego oprogramowania działająca offline. Nie jest ona jednak jedynie pieśnią przyszłości, ponieważ jego wstępna kompilacja została już przetestowana na dwuletnim smartfonie Nexus 5, który znacznie odstaje pod względem wydajności od obecnych flagowców. Mimo to asystent głosowy działał na nim wyjątkowo sprawnie i potrafił udzielić odpowiedzi nawet siedem razy szybciej niż wersja wymagająca połączenia z siecią.

Oczywiście szybszy czas reakcji nie jest tu jedyną korzyścią, ponieważ zastosowanie ulepszonego asystenta znacznie zmniejsza też zużycie transferu. W końcu Google Now jest często wykorzystywany do czynności niewymagających połączenia z siecią, więc jego nowa kompilacja przyczyni się do poprawy użyteczności. Oprócz tego twórcy wdrożyli też kilka nowych rozwiązań, takich jak poprawione metody kompresji i system rozpoznawania mowy. Podobno przetestowano go na 3 milionach próbek głosu, które dodatkowo były zagłuszane różnymi nagraniami pochodzącymi z serwisu YouTube. Łącznie dało to 2 tys. godzin pomiarów, które wykazały, że 86,5% słów jest rozpoznawane poprawnie. Warto przy tym dodać, że nowa wersja asystenta jest przy tym też całkiem lekka dla smartfona, ponieważ zajmuje tylko 20,3 MB.

Biorąc pod uwagę obecne osiągi, nowa wersja Google Now mogłaby już z powodzeniem być stosowana we wszystkich smartfonach, dlatego też nie powinniśmy musieć zbyt długo czekać na jej udostępnienie. Bardzo możliwe, iż więcej informacji na ten temat zostanie ujawnione podczas konferencji Google I/O, która odbędzie się w dniach 18-20 maja. Warto dodać, że odświeżenie Google Now ma znaczenie także dla Polaków, ponieważ rozwiązanie to jest jednym z niewielu asystentów, który obsługuje język polski. Co prawda nadal działa on gorzej niż anglojęzyczna wersja, ale od czegoś trzeba zacząć.