Jeszcze niedawno tematyka maszyn zdolnych do jakiejkolwiek formy kreatywności była żywcem wyjęta z filmów Science Fiction. Wiele zdaje się jednak wskazywać na to, że w najbliższym czasie zagadnienie to okaże się rzeczywistością! Gigant z Mountain View pracuje bowiem nad technologią, która będzie w stanie skomponować samodzielnie i od podstaw utwór muzyczny. Projekt nosi nazwę Magenta.

Pierwsze osiągnięcia z dziedziny sztuki maszynowej zostały zaprezentowane światu już podczas festiwalu muzycznego Moogfest, jednak oficjalnie projekt Magenta został zapoczątkowany w czerwcu 2016.

Działanie technologii oparte jest na importowanie różnych utworów muzycznych do plików MIDI. Z nich maszyna "uczy się" dzięki systemowi TensorFlow. Docelowo twórcy chcą doprowadzić sieć neuronową do takiego poziomu, aby roboty były w stanie samodzielnie komponować muzykę.

Co ciekawe, nie jest to pierwsza próba rozwinięcia kreatywności maszynowej na taką skalę. W przeszłości japońskim naukowcom z Hakodate udało się stworzyć sztuczną inteligencję, która zdobyła nagrodę literacką za napisaną przez siebie powieść.