W styczniu 2015 rozpocznie się przedłużony okres wsparcia dla systemu operacyjnego Windows 7. Z miesiąca na miesiąc kurczy się liczba dostępnych aktualizacji dla Windows 7, firma Microsoft skupia się teraz na nowym systemie Windows 8.1 i pracą nad najnowszym Windows 9/Threshold. W ubiegłym tygodniu Microsoft zaktualizował swoje plany wspierania produktów, które trafią do tzw. 'Extended Support' i 'End of Support' w ciągu najbliższych miesięcy. Wśród oprogramowania wymienionego są różne wersje Visual Studio 2012 (który zbliża się do końca stanu Support), Office 2010 z dodatkiem Service Pack 1, oraz dla odbiorców indywidualnych wszystkich wersji systemu Windows 7.

Począwszy od wersji Windows 7 Starter do wersji Enterprise - 13 stycznia 2015 będzie dostępne tylko Wsparcie rozszerzone (Extended Support) czyli będą udostępniane tylko poprawki zabezpieczeń oraz błędów systemowych.

Rozszerzone wsparcie będzie trwało 5 lat i obejmuje aktualizacje zabezpieczeń bez żadnych kosztów i płatne poprawki (hotfix). Dodatkowo, Microsoft nie będzie akceptować żądań dotyczących zmian projektowych lub nowych funkcji w rozszerzonej fazie Wsparcia dla Windows 7.
Dla przypomnienia tylko dodam że Windows 7 ma największy udział na rynku systemów operacyjnych tj. ponad 50% komputerów osobistych ma zainstalowany ten OS.

DirectX 12, nowe API tworzone przez Microsoft, AMD i nVidia ma podobno trafić do systemu Windows 8.2 w 2015 roku. Nikt się nie będzie dziwił jak Microsoft zmieni plany odnośnie DX12, który może zadebiutować wraz z pojawieniem się Windows 9/Threshold.