Jaka jest faktycznie prędkość Twojego łącza internetowego? Telekomunikacyjna sieć Netia uruchomiła internetowy tester, który pozwala sprawdzić szybkość Internetu.

Netia pod adresem tester.netia.pl uruchomiła własny test prędkości (inaczej speedtest). Tester pokazuje nie tylko szybkość łącza (zarówno prędkość pobierania danych, czyli download, ale również wysyłania, czyli upload), ale również ping, czyli czas odpowiedzi serwera.

- Nasz test prędkości (speedtest) będziemy jeszcze podrasowywać graficznie, ale pod względem funkcjonalnym jest to już praktycznie docelowe rozwiązanie. Nie chcieliśmy odkrywać Ameryki w konserwach, dlatego sięgnęliśmy po istniejące, profesjonalne rozwiązanie firmy, której popularny speedtest już od wielu lat funkcjonuje na rynku. Różnica pomiędzy naszym testerem a rozwiązaniami zewnętrznymi jest taka, że nasz speedtest jest postawiony na silnym serwerze w naszej sieci szkieletowej, co zapewnia obiektywizm wyniku (wiele popularnych testów prędkości lub łączy do nich ulega okresowemu przeciążeniu, przez co prezentowane wyniki nijak się mogą mieć do rzeczywistości) - wyjaśnia Karol Wieczorek, z biura prasowego Netii.

[Łukasz Szewczyk]